Polskie Radio

"Z najwyższej półki": Pałac, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 22:00
W najbliższą środę skończy 60 lat. Od początku budzi emocje, jednych zachwyca, inni domagają się jego zburzenia. Dlaczego?
Audio
  • Beata Chomątowska opowiada nieznana historię Pałacu Kultury i Nauki (Z najwyższej półki/Trójka)
Wybudowany w latach 19521955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur
Wybudowany w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmurFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl

Jakie tajemnice kryje PKiN? Pisze o tym w swojej nowej książce Beata Chomątowska, która była gościem Michała Nogasia.

Wydawać by się mogło, że o Pałacu Kultury i Nauki napisano już wszystko. Powstały monografie, prace naukowe, niedługo (z Trójkowym Znakiem Jakości) ukaże się antologia tekstów reporterskich poświęconych temu budynkowi. Ale nigdy wcześniej ten "dar narodu radzieckiego dla bratniego narodu polskiego" nie doczekał się... 'biografii intymnej'. To się właśnie zmieniło, a wszystko dzięki Beacie Chomątowskiej, doskonale znanej naszym Słuchaczom, autorce "Stacji Muranów", powieści "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie" i książki biograficznej o Lachercie i Szanajcy, architektach awangardy.

 

 

Skąd wziął się Pałac? Co znajdowało się wcześniej w miejscu, w którym zbudowano go w latach 1952-1955? Kim byli ludzie odpowiedzialni za jego wzniesienie: Sigalin i Karawajew? Jak przyjęto w Polsce robotników radzieckich?

 

 

Beata Chomątowska pisze również w "Pałacu. Biografii intymnej" o Hannie Szczubełek, kronikarce PKiN-u i zagląda do jej zapisków z wielu lat, opowiada o mitach, legendach, symbolice i o... kocim królestwie na najniższym poziomie -2. Tekstowi towarzyszą zdjęcia z przeszłości. Całość, niezwykle ciekawa, pięknie wydana, wciąga.

Autorka "Pałacu" była gościem tego wydania "Z najwyższej półki". W audycji pojawiły się także głosy tych, którzy miłością do jednego z najsłynniejszych polskich budynków nie pałają oraz fragmenty nagrań archiwalnych.

Przypominam, że działa profil audycji na FB. Można tam znaleźć zapisy poprzednich programów i wiele informacji o nowych książkach. Wystarczy kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Michał Nogaś

(źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe) (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe)

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Beata Chomątowska (pisarka)

Data emisji: 19.07.2015

Godzina emisji: 21.05

Czytaj także

"Dziennik zdrady" - nagrodzona powieść o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 23:00
W ręce polskich czytelników trafiła powieść "Dziennik zdrady" - książka, za którą cypryjski pisarz Emilios Solomou otrzymał Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Literatura pochodzi z Dolnego Śląska"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 14:53
- Widać ogromne zainteresowanie tym festiwalem - mówi o Noworudzkich Biegunach Kultury pisarka Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RDK: wywłaszczenie, gmach, regionalizm

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 12:05
Polecamy najlepsze, dzwonimy, odwiedzamy Wenecję, zaglądamy do Olsztyna, wjeżdżamy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, szykujemy się na Nowe Horyzonty i zapowiadamy OFF Festival!
rozwiń zwiń