Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 13:45
Zapraszamy na czternasty odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Wojciech Machnicki (Podoficer), Artur Barciś (Szymche Kajumin)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 14

W 1917 roku Jan bezskutecznie próbuje zaciągnąć się do wojska , by o polską ziemię walczyć w ramach armii austriackiej. Wszystkiemu winien jest jego niski wzrost. Dwa lata później, w obliczu zagrożenia bolszewickiego chłopak próbuje jeszcze raz. Znów bez powodzenia. Powrót do rodzinnych Krużewników jest upokarzający na tyle, że Jaśko rozważa samobójstwo. Przy karczmie Kajumina czekają na niego lokalni kawalerzy, którzy żądają berbeluchy, bo powrót Jana oznacza przegranie zakładu.