Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 13:45
Zapraszamy na dwudziesty dziewiąty odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Sylwester Maciejewski (Basara), Jarosław Gajewski (Abramek), Agnieszka Judycka (Fesia), Izabela Bukowska (Maryjka, matka Jana), Grzegorz Kwiecień (Kacper, ojciec Jana)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 29

By załagodzić sąsiedzki konflikt,  Basara zasądza tylko pozornie sprawiedliwy wyrok. Denderysowie mają oddać jedną kurę i jedną gęś sąsiadom, a oni im aż 6 snopków jęczmienia. Przodownik tłumaczy, że taki wyrok należy się Denderysom, bo Brońcio walczył na wojnie. Zwrócone przez Denderysów gęsi i kury w nocy giną z jaśkowego kurnika. Maryjka martwi się, że nie będzie miała za co wywianować Jaśka, bo skradziony drób na to był przeznaczony. Następnego ranka Maryjka ma kolejne powody do płaczu. Zginęły kolejne sztuki drobiu.