Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 13:45
Zapraszamy na sześćdziesiąty piąty odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Damian Damięcki (Słobodzian), Stanisław Brudny (Wuj Pecyn), Sławomir Holland (Major), Teresa Lipowska (Matka)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 65

W lutym 1940 roku rozpoczynają się wywózki na Sybir. Mieszkańcy wsi przygotowują się do przymusowego opuszczenia domów. Pakują swój dobytek, przygotowują jedzenie i dla pełnej gotowości nawet śpią w butach. Chwan obserwuje jak wieś powoli pustoszeje oraz jak NKWD-ziści brutalnie obchodzą się z ludźmi. Wujko Pecyn zastanawia się, jak teraz będzie wyglądało ich życie. Tymczasem siostra Jana, Helena zostaje zabrana transportem wraz ze swoją córka. Jej mąż, Sachajdak ukrywa się, więc unika zsyłki. Maryjka próbuje uratować córkę, która nie była nawet na liście wywózkowej, jedynie jej mąż. Rozmowa z bolszewckim majorem nie toczy się dobrze.