Teatr Polskiego Radia

Trzej Królowie w poszukiwaniu prawdy... na Wielkanoc?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 17:10
Zapraszamy na słuchowisko Wacława Oszajcy pt. „Przyszli za późno, czyli w samą porę”. To nieco przewrotna propozycja repertuarowa na Wielką Sobotę, bo słuchowisko rozpoczyna się od… decyzji trzech mędrców o konieczności podążania za jasno świecącą gwiazdą... Trzej królowie w poszukiwaniu Jezusa tuż przed Tajemnicą Wielkiej Nocy? Zapraszamy do słuchania!
Grzegorz Damięcki w studiu Teatru Polskiego Radia
Grzegorz Damięcki w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Archiwum Teatru Polskiego Radia

 

Autor:
Wacław Oszajca

Reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Piotr Loretz (Król I), Jan Matyjaszkiewicz (Król II), Henryk Talar (Król III), Elżbieta Kijowska (Sara-Żona króla I), Sławomira Łozińska (Żona króla II), Magdalena Warzecha (Żona króla III), Barbara Zielińska (Służąca/Kobieta II), Marcin Troński (Poganiacz wielbłądów), Włodzimierz Bednarski (Starosta weselny), Aleksander Bednarz (Gospodarz wesela), Stanisław Brudny (Starzec/Juda), Grzegorz Damięcki (Aleksander)

W słuchowisku Przyszli za późno, czyli w samą porę autor w nieco przewrotny, ale pełen miłości dla ludzkiej niedoskonałości sposób, przedstawia własną wersję biblijnej opowieści o trzech Królach. Pod piórem o. Oszajcy metaforyczna opowieść staje się wykładem o konieczności poszukiwania prawdy. Wędrujący poprzez czas i przestrzeń trzej mędrcy uosabiają nie tyle dostojność władzy, co niedoskonałość człowieka taką samą w czasach bibilijnych jak i w środku współczesnej metropolii. Nasze słuchowisko to radiowy „balsam dla duszy”.

Wacław Oszajca, ur. w 1947, polski jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta, jeden z najpopularniejszych polskich kapłanów. Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski. W 1971 r. otrzymał święcenia kapłańskie, od 1987 w zakonie jezuitów. Jako duszpasterz pracował w wielu ośrodkach akademickich. W latach 80. był przewodniczącym Lubelskiego Komitetu Pomocy Internowanym i Represjonowanym. Jest też uznanym pisarzem i poetą (debiut poetycki w roku 1974). Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek. Kilka zbiorów poetyckich ks. Oszajcy przełożonych zostało na niemiecki, włoski, rosyjski. Jako dziennikarz współpracuje z radiem i telewizją. Jest częstym gościem Polskiego Radia, wielu słuchaczy do dziś wspomina jego udział w transmisjach „papieskich”. Przez kilka lat pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego jezuitów „Przegląd Powszechny”. O. Oszajca wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Rady Wschodniej Fundacji Akcent. Za swą twórczość i działalność otrzymał wiele nagród.