Teatr Polskiego Radia

Zmarł Aleksander Bednarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 17:00
W Warszawie, po długiej chorobie zmarł Aleksander Bednarz, aktor i reżyser, częsty gość studiów Teatru Polskiego Radia.
Aleksander Bednarz podczas ostatniego nagrania w Teatrze Polskiego Radia w listopadzie 2012 r.
Aleksander Bednarz podczas ostatniego nagrania w Teatrze Polskiego Radia w listopadzie 2012 r.Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

"Odszedł człowiek, dla którego teatr był treścią życia" - poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, z którym Bednarz był związany od 1989 roku.

Wybitny aktor, reżyser i pedagog zmarł w Warszawie. Miał 72 lata.
Aleksander Bednarz urodził się w 1941 roku. W 1961 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Karierę rozpoczął w 1962 roku w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Związany był także z Teatrem Śląskim w Katowicach, krakowskimi Teatrami - Starym, Ludowym, Bagatela i im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Studio w Warszawie, a od 1989 roku z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.
W swoim dorobku artystycznym miał kilkaset ról teatralnych, wśród których wiele zagrał na łódzkiej scenie. Były to role m.in. Lobkowitza w "Mein Kampf" Taboriego w reż. Tomasza Zygadły, hrabiego Almawiwy w "Weselu Figara" Beaumarchais w reż. Anny Augustynowicz, Prospera w "Burzy" Szekspira w reż. Zbigniewa Brzozy, tytułowego Branda w dramacie Ibsena w reż. Marcina Jarnuszkiewicza, Starego Aktora w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego. Jego ostatnią kreacją była postać Beverlyego Westona w "Gorącym lecie w Oklahomie" Lettsa w reż. Artura Urbańskiego.

Grał również w filmach. Pojawił się w "Psach" Władysława Pasikowskiego, "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego, "Wiedźmienie" Marka Brodzkiego, "Dniu świra" Marka Koterskiego, "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego.
Był laureatem wielu aktorskich nagród, m.in. za rolę Kajetana Tarapatkiewicza w "Krewniakach" Bałuckiego na I Ogólnopolskim Festiwalu Komedii w Tarnowie. Otrzymał też Grand Prix za rolę tytułową w "Panu Pawle" Dorsta na XXXVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

W Teatrze Polskiego Radia stworzył ponad sto ról. W grudniu 2012 roku radiowa Jedyna nadała Pocztę Rabindranatha Tagore, ostatnie słuchowisko z udziałem tego wybitnego aktora, który w radiowej Dwójce znakomicie interpretował Mały pamiętnik Jose Saramago.