Teatr Polskiego Radia

Konkurs na słuchowisko o emigracji

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 00:01
Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Programem III Polskiego Radia i Teatrem Polskiego Radia ogłasza konkurs na scenariusz oryginalny słuchowiska poświęconego tematowi emigracji
Konkurs na słuchowisko o emigracji
Foto: Glow Images/East News

Horyzonty wolności

Emigracja – PERSPEKTYWY

Jednym z podstawowym przejawów wolności jest prawo do decydowania, gdzie chcemy żyć, pracować, rozwijać się, założyć rodzinę. Szczególne przywiązanie Polaków do idei decydowania o swoim losie, również w życiu prywatnym, budziło w ich głowach marzenia, rodziło ambicje, kazało snuć śmiałe plany. Często jedynym sposobem  ich realizacji było wyruszenie w drogę i poszukanie miejsca, gdzie wszystko będzie możliwe. Jak na obywateli kraju w środku kontynentu, nigdy nie brakowało Polakom pasji do odkrywania nowych krain i przecierania szlaków.

Podobnie dziś setki tysięcy młodych ludzi z głowami pełnych pomysłów przekraczają coraz bardziej umowne granice naszego kraju. Bez poczucia, że tracą więź z ojczystym krajem,  są zdobywcami na wszelkich polach - od badań naukowych na najbardziej prestiżowych uniwersytetach, przez pracę w najprężniejszych korporacjach,  po odkrywanie i wytyczanie kierunków w sztuce. Pokazanie ich aktywności w działaniu, otwartego  sposobu myślenia i odwagi w spełnianiu najwyższych aspiracji jest wyzwaniem niełatwym. Trzeba bowiem przezwyciężyć stereotypy, które od lat zaciemniają obraz emigracji. A przecież to właśnie emigranci są dowodem na to,  jak wielkim fenomenem jest polskość, która potrafi odnaleźć się wszędzie i wszędzie też odnosić sukcesy.

To, jak silna jest tożsamość Polaków, za granicą nie budzi już  zdziwienia. Bez względu, czy trafiają do Wielkiej Brytanii, Argentyny czy Australii potrafią się zorganizować, znaleźć wspólny język, jednocześnie włączając się w życie społeczeństw, w których funkcjonują. Może wreszcie okazać się, że to emigranci dadzą ważną lekcję na temat Polski nie tylko obcokrajowcom, ale i rodakom żyjącym nad Wisłą i Odrą.

Opowiedzieć o życiu współczesnych polskich emigrantów, ich pragnieniach i celach, jakie przed sobą stawiają, to pokazać Polaków w sytuacji wolności osobistej, o jakiej zawsze tylko marzono.

Nie ograniczamy autorów. To od nich zależy, jaki punkt widzenia obiorą. Interesuje nas wszystko, co ukaże  różnorodność i aktualność problematyki. Szukamy oryginalnej opowieści o losach ciekawych bohaterów, która przekaże coś istotnego z emigracyjnego – rozmaitego -  doświadczenia, a jednocześnie będzie zawierała uniwersalne przesłanie. Jesteśmy pewni, że słuchowisko – jako specyficzna, zawieszona w dźwiękowej przestrzeni forma dramatu – może znakomicie posłużyć  powstaniu ważnych wypowiedzi.

Organizatorzy

Regulamin

1.  Muzeum Emigracji w Gdyni, Program III Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają  konkurs otwarty  na napisanie  scenariusza słuchowiska związanego tematycznie z problemem najnowszej emigracji Polaków.

2. W konkursie mogą wziąć udział pełnoletni obywatele polscy i obcy, warunkiem jest przysłanie tekstu w języku polskim. Oczekujemy na teksty o objętości do 30 standardowych stron, których autorzy spróbują przekazać w dowolnej poetyce i konwencji fabularną opowieść dającą podstawę  do realizacji 45 min słuchowiska.

3. Na  teksty konkursowe oczekujemy do 15 października 2013 roku. Każdy z uczestników konkursu może przesłać jeden tekst opatrzony godłem. W zaklejonej kopercie opatrzonej takim samym godłem prosimy o podanie imienia, nazwiska i danych teleadresowych umożliwiających kontakt z Autorem.

Przesyłki z pracami konkursowymi prosimy przesyłać na adres:

Teatr Polskiego Radia, ul. Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa, z dopiskiem: „Konkurs na słuchowisko”.

4. Organizatorzy konkursu powołają jury, które do 30 listopada 2013 roku ogłosi nazwiska zwycięzców konkursu.

5. Jury przyzna trzy nagrody: I – wys. 5000 zł, II – 3000 zł, III – 2000zł. Nagrodzone teksty zostaną zrealizowane w postaci słuchowisk w studiach Teatru Polskiego Radia. Za premierowe emisje słuchowisk ich autorzy nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia, natomiast ewentualne kolejne emisje na antenach Polskiego Radia honorowane będą według stawek ZAiKS.

Jury zastrzega możliwość innego podziału nagród.

6. Z chwilą nadesłania tekstu konkursowego  Uczestnik udziela Polskiemu Radiu  nieodpłatnej licencji na czas nieokreślony, która ma charakter licencji niewyłącznej na następujących polach eksploatacji:

a. nadanie za pomocą wizji przewodowej albo bezprzewodowej,

b. wpisanie do pamięci komputera,

c. wprowadzenie i prezentacja na stronach internetowych Polskiego Radia i Muzeum Emigracji w Gdyni

d. prezentacja w siedzibie Polskiego Radia, Muzeum Emigracji  lub w innej lokalizacji,

e. utrwalenie i zwielokrotnienie dowolną techniką, w tym techniką zapisu magnetycznego, optycznego, drukarską, reprograficzną, cyfrową oraz wprowadzenie do obrotu, w dowolnej liczbie egzemplarzy, w charakterze materiałów informacyjnych lub reklamowych dotyczących Konkursu, materiałów informacyjnych lub reklamowych dotyczących Organizatorów.

7. Zwycięzcy Konkursu zobowiązują się do nie zgłaszania żadnych dodatkowych roszczeń względem Organizatorów  z tytułu wykorzystania tekstu konkursowego.

8. Uczestnik Konkursu oświadcza, iż jest autorem nadesłanego przez siebie tekstu  oraz że jego tekst konkursowy  nie narusza praw osób trzecich ani bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

9. Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność w przypadku, gdy osoba trzecia będzie sobie rościć prawa do tekstu nadesłanej przez Uczestnika .

10.  Teksty konkursowe naruszające prawa osób trzecich lub bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa nie będą brane pod uwagę w Konkursie.

11. Organizator nie zwraca ani nie archiwizuje nadesłanych tekstów  konkursowych.

12. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie przez Uczestnika niewłaściwych lub nieprawdziwych danych dotyczących adresu zamieszkania lub innych danych uniemożliwiających lub opóźniających kontakt z Organizatorem.

13. Administratorem danych osobowych są  Organizatorzy konkursu.

14. Przystępując do Konkursu Uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na udział w Konkursie na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.

15. Dodatkowe informacje będą udzielane pod numerami telefonów: 22 645 54 56 lub 22 645 54 61.