Polskie Radio
Section05
emigracja

"Zawróceni z emigracji". Dać Polsce drugą szansę?

Wyjechali z kraju, bo często na rodzinnej ziemi nie widzieli szansy na rozwój i dobrze płatną pracę. Jednak po emigracyjnych doświadczeniach wielu Polaków decyduje się na powrót do ojczyzny. Z czym się spotykają? – Czasami z dużym rozczarowaniem, które popycha ich do kolejnego wyjazdu – powiedziała Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego serwisu Bankier.pl, która przedstawiła szczegóły projektu "Zawróceni z emigracji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polacy za granicą

Relokacja uchodźców: decyzja wygasa, zasady obowiązują dalej

We wtorek wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano. Nowego obowiązkowego rozdzielnika nie będzie. Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tysięcy uchodźców przez unijne kraje, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. O relokacji w Polskim Radiu 24 mówiła dr Marta Pachocka ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie Komisja Europejska Unia Europejska emigracja uchodźcy

Gorąca Planeta: mniej migrantów przybywa do Włoch

Znacznie spadła liczba migrantów przybywających do Włoch – informowała w ostatnich dniach „Corriere della Sera”. W sierpniu przypłynęło ich 2,8 tysiąca, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem było to ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent. – Nie można mówić o przełomie – komentował jednak w Gorącej Planecie Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Włochy migracja emigracja terroryzm Londyn Finlandia

Coraz mniej Polaków ubiega się o pracę w Wielkiej Brytanii

Blisko 72 proc. polskich firm twierdzi, że brakuje im pracowników. Tę lukę na rynku pracy wypełniają Ukraińcy. Dodatkowo okazuje się, że o 90 proc. spadła liczba Polek i Polaków ubiegających się o pracę np. w brytyjskich szpitalach, a o 50 proc. mniej osób przybyło do Wielkiej Brytanii, by pracować przy zbiorach owoców. O tym, czy jest szansa, że Polacy z Wysp zasilą polski rynek pracy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Andrzej Stefaniak (Dealer walutowy DMK).
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania praca zatrudnienie Tomasz Wróblewski Polacy za granicą

„Brakuje konstruktywnej propozycji ws. relokacji uchodźców”

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców. Chodzi o niezrealizowane ustalenia z jesieni 2015 roku o przyjęciu 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech i rozlokowaniu ich w unijnych krajach. O sprawie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Aleksander Gubrynowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska Węgry Czechy uchodźcy emigracja

Rusza procedura przeciw Polsce ws. nieprzyjęcia uchodźców

- Jean Claude Juncker mówił, że nie są możliwe sankcje finansowe wobec tych krajów i miał rację, bo nie ma żadnego powiązania między nieprzyjmowaniem uchodźców, a jakimikolwiek sankcjami - mówił w Debacie Poranka we POlskim Radiu 24 Marek Król. Komisja Europejska ma dziś poinformować o rozpoczęciu postępowania przeciwko unijnym krajom za odmowę przyjmowania uchodźców. Gościem audycji był także prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska służby specjalne emigracja uchodźcy imigranci w Europie