Soczi 2014: Polka straciła medal na strzelnicy, historyczne złoto Kuzminy

Aneta Hołówek 09.02.2014

Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła siódme miejsce w biathlonowym sprincie na 7,5 km na igrzyskach w Soczi. Pozostałe Polki zajęły dalsze pozycje. Mistrzostwo olimpijskie wywalczyła - po raz drugi z rzędu - reprezentantka Słowacji Anastasiya Kuzmina.

Jeszcze nigdy w historii tej konkurencji nie zdarzyło się, by zawodniczka zdobyła złoto olimpijskie podczas dwóch kolejnych igrzysk. To udało się Kuzminie, która wyprzedziła o prawie 20 sekund reprezentantkę gospodarzy Olgę Wiłuchinę. Po brązowy medal sięgnęła Ukrainka Wita Semerenko.
Bardzo dobrze pobiegła Nowakowska-Ziemniak , która pomyliła się wprawdzie raz przy pierwszej wizycie na strzelnicy, ale wyprzedziła kilka zawodniczek, które strzelały na "zero" - m.in. o 0,6 s Szwajcarkę Elisę Gasparin. Była także o trzy sekundy szybsza od broniącej Kryształowej Kuli Norweżki Tory Berger, która również musiała przebiec jedną karną rundę.
Bezbłędnie strzelała debiutująca na igrzyskach olimpijskich Monika Hojnisz, która uplasowała się na 21. miejscu.
Miejsca pozostałych Polek: 33. Krystyna Pałka, 40. Magdalena Gwizdoń, która w ubiegłym sezonie wygrała sprint Pucharu Świata w Soczi.

Prezes Polskiego Związku Biathlonu: Medal Polek to nie marzenie, a obowiązek