Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Napięcie wokół Półwyspu Koreańskiego. Czy będzie eskalacja?

Amerykański okręt podwodny przypłynął do Korei Południowej. Obserwatorzy zastanawiają się, czy to straszak na Pjongjang. - Takimi działaniami Donald Trump chce pokazać, że jest tym prezydentem, który rozwiąże nierozwiązywalną sprawę Korei Północnej – tłumaczy w audycji "Więcej świata" Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.

"Wygrana Macrona to wynik ryzyka, które podjął"

Dr Radosław Kuisz nie ma wątpliwości - wygrana Marine Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji byłaby najgorszym z możliwych scenariuszy z punktu widzenia interesów Polski. Publicysta "Kultury Liberalnej" komentował w radiowej Jedynce wyniki pierwszej tury francuskiego głosowania.

Francja: jak zamach na Polach Elizejskich wpłynie na wynik wyborów?

Ostatnie godziny walki wyborczej we Francji pod znakiem ataku terrorystycznego w Paryżu. Jak to, co wydarzyło się w czwartkową noc na Polach Elizejskich, wpłynie na nastroje wyborcze Francuzów? Czy wybór ten wpłynie na kształt Europy? O tym w specjalnym wydaniu audycji Więcej Świata.

Turcja po referendum. "To jest sułtanat bez tronu"

W referendum konstytucyjnym w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Wynik plebiscytu oznacza, że turecki prezydent będzie miał w zasadzie nieograniczoną władzę.

Raport o stanie świata

Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną?

Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną?

- Wybory prezydenckie we Francji, poza władzą w kraju, toczą się o kształt Unii Europejskiej oraz o wartości zachodnie - mówi w audycji "Raport o stanie świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Brexit w praktyce. Jak będzie wyglądała procedura?

Brexit w praktyce. Jak będzie wyglądała procedura?

Theresa May dostarczyła przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list, w którym oficjalnie zgłasza chęć wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Procedura teoretycznie powinna potrwać dwa lata. Teoretycznie…

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.