Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Ponowny rozkwit Grupy Wyszehradzkiej?

Pod koniec czerwca Czesi oddadzą stery w Grupie Wyszehradzkiej (V4) Polsce. Vit Dostal ze Stowarzyszenia Spraw Zagranicznych w Pradze mówił w radiowej Jedynce - jak ocenia roczną czeską prezydencje oraz jaki wpływ miała ona na wspólną działalność Czech, Słowacji, Polski i Węgier.

Komentarz europejski

Francja nie odwołuje stanu wyjątkowego

Francja nie odwołuje stanu wyjątkowego

W "Komentarzu europejskim" śledzimy sytuację we Francji, gdzie sukcesywnie wydłużany jest czas obowiązywania stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Raport o stanie świata

Problem z muzułmanami, nie z islamem?

Problem z muzułmanami, nie z islamem?

- Nie ma problemu z islamem, jest problem z muzułmanami - mówi Tahar Ben Jelloun, jeden z najbardziej znanych pisarzy arabskich, który był gościem "Raportu o stanie świata".

Dlaczego Bliski Wschód tonie we krwi?

Dlaczego Bliski Wschód tonie we krwi?

W sto lat po zawarciu umowy Sykes-Picot Bliski Wschód płonie. Czy odpowiedzialność za zło w regionie ponosi dwóch imperialnych urzędników Francji i Wielkiej Brytanii?

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.