Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Zamach w Manchesterze. "Toczymy specyficzną wojnę"

Po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w poniedziałek wieczorem w największej w Europie hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena (Wielka Brytania) doszło do zamachu bombowego, w wyniku którego zginęły co najmniej 22 osoby, a blisko 120 zostało rannych.

Czy Polska będzie Singapurem Europy?

Współpraca w dziedzinach technologii i nauki, a także promocja polskich interesów gospodarczych w Azji, to tematy dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Singapuru Tony'ego Tan Keng Yam w Polsce, która rozpoczęła się w poniedziałek.

Co czeka Kazachstan? "Następcy mogą zachować konstrukcję stworzoną przez Nazarbajewa"

- Obecny prezydent prowadzi politykę dobrych relacji z Rosją i międzyetnicznej zgody w kraju, gdzie dominują dwa etnosy, kazachski i rosyjski. Ta konstrukcja się sprawdza  - mówił w specjalnym wydaniu audycji "Więcej świata" Andriej Czebotariow, politolog. Mowa była też o przejściu na alfabet łaciński, o odrodzeniu kazachskim i Polakach w Kazachstanie.

Raport o stanie świata

Wybory w Iranie rozstrzygnięte. Co teraz?

Wybory w Iranie rozstrzygnięte. Co teraz?

- Wybory w Iranie nie były demokratyczne, wolne i równe. Faktyczną władzę w tym kraju sprawuje najwyższy duchowy przywódca. Oficjalny ustrój Iranu to teokracja - twierdzi Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rzeźnik z Kabulu wraca do Afganistanu

"Rzeźnik z Kabulu" wraca do Afganistanu

- Gulbuddin Hekmatyar to przywódca radykalizmu muzułmańskiego w Afganistanie. Pojawił się w połowie lat 70., jednak najbardziej zaistniał w latach 80., gdy Afganistan został najechany przez armię radziecką - tłumaczył Wojciech Jagielski, reporter, dziennikarz PAP i autor licznych publikacji o Afganistanie.   

Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną?

Czy Francuzi zagłosują za rewolucją polityczną?

- Wybory prezydenckie we Francji, poza władzą w kraju, toczą się o kształt Unii Europejskiej oraz o wartości zachodnie - mówi w audycji "Raport o stanie świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.