Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Amerykanie poszukują trzeciej drogi?

Amerykanie poszukują trzeciej drogi?

Jak wynika z sondaży, coraz więcej obywateli USA opowiada się za powstaniem trzeciej, dużej partii politycznej. To ci głosujący, którym nie podoba się ani kandydat Republikanów, ani kandydatka Demokratów.

"Oba obozy grają Rosją". Brutalna kampania wyborcza w USA

- Kampania jest brudna, toczy się wokół sfery erotycznej Donalda Trumpa. Ludzie rzeczywiście z niesmakiem odnoszą się do rewelacji o Trumpie. Clinton też jest krytykowana za retorykę, a w stanach, w których byłem, również za radykalne odrzucenie republikańskich wartości - mówił z USA reporter Polskiego Radia, Michał Żakowski.

Komentarz europejski

Wielkiej Brytanii grozi rozpad?

Wielkiej Brytanii grozi rozpad?

Przywódcy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej są niezadowoleni, a wręcz czują się sfrustrowani po spotkaniu z premier Theresą May w sprawie Brexitu.

Likwidacja Dżungli w Calais

Likwidacja "Dżungli" w Calais

Rozpoczęła się likwidacja nielegalnego obozu imigrantów w Calais w północnej Francji. Tak zwana "Dżungla" to największe takie obozowisko w Europie. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

Raport o stanie świata

Do czego doprowadzi ofensywa na Mosul?

Do czego doprowadzi ofensywa na Mosul?

W Iraku trwa międzynarodowa ofensywa na Mosul, jedno z największych miast państwa. - Do pewnego momentu wszyscy mają ten sam cel - wyparcie dżihadystów. Ale co będzie później? To, co się wydarzy, może niestety sprzyjać dżihadystom - uważa dr Magdalena El-Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.