Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Dyrektor PISM: Białoruś być może największym wyzwaniem w polityce wschodniej

Dyrektor PISM: Białoruś być może największym wyzwaniem w polityce wschodniej

Od 2014 roku mamy do czynienia ze zmianą systemową jeśli chodzi o politykę wschodnią – zaznaczył gość Jedynki dyrektor PISM Sławomir Dębski. Mówił również o potrzebie obrony wartości, na których zbudowany jest porządek międzynarodowy i wyzwaniu, jakim jest polityka wobec Białorusi. Naszemu sąsiadowi, jak ostrzegał, wciąż grozi rosyjska aneksja.

W którą stronę zmierzają Chiny? ”Nie miejmy złudzeń”

"Nowa era dla Chin" – te słowa powtórzył przywódca tego kraju Xi Jinping 36 razy. Kreślił wizję drzwi otwartych na świat i dobrobytu. Przemówienie otwierające zjazd Komunistycznej Partii Chin trwało ponad trzy godziny. O szczegółach tej wizji mówił Rafał Tomański, znawca Azji, gość audycji "Więcej świata".

Dyplomata: wejście na tereny Kurdów grozi wojną domową

-  Jeśli na tereny autonomicznego regionu Kurdów weszłyby oddziały armii irackiej lub szyickie milicje – to mielibyśmy wojnę domową w Iraku, zupełnie teraz nikomu niepotrzebną – ocenił były ambasador w krajach arabskich Jan Natkański.

Czy są szanse na ocieplenie relacji V4-Bruksela?

- Bez zmiany polityki Angeli Merkel i Emmanuela Macrona trudno będzie mówić o poprawie relacji Grupy Wyszehradzkiej z Brukselą - powiedział na antenie Jedynki Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Raport o stanie świata

Tymi wydarzeniami żyje cały świat

Tymi wydarzeniami żyje cały świat

Tragedia Kurdów. Zamiast niepodległości – ofensywa armii irackiej i ich irańskich sojuszników na tereny zajmowane przez Kurdów. Do tego wewnętrzne spory. Kto zawinił?

Senegal  kraj, który potrzebuje pomocy

Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy

Senegal to kraj, który może cieszyć się nie tylko piękną muzyką, ale też stabilną sceną polityczną, brakiem wojen czy głodu, a mimo to stale potrzebuje pomocy rozwojowej. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzał to Dariusz Rosiak, który odwiedził wioskę 150 km od Dakaru, gdzie na środku sawanny polskie stowarzyszenie Navegadores buduje toalety.

Katalonia hiszpańska czy niepodległa?

Katalonia hiszpańska czy niepodległa?

– Nie chodzi o wolność głosowania. Katalońscy nacjonaliści przeforsowali w lokalnym parlamencie jednostronne zerwanie ustroju hiszpańskiego wbrew prawu, konstytucji i własnemu statutowi autonomicznemu, który mają od 1980 roku – przypomina Maciej Stasiński przed niedzielnym referendum. 

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.