Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

"Europejska jedność została pochowana w Mińsku"

Rosjanie liczą na destabilizację najważniejszych europejskich krajów, na ich konflikt ze Stanami Zjednoczonymi - mówił goszcząc w radiowej Jedynce Łukasz Jasina, zaznaczając, że to właśnie tam Kreml doszukuje się swojej szansy. Ekspert z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych prognozuje, że pomimo niejednomyślności Zachód utrzyma sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę. 

Komentarz europejski

Kto wygra wybory we Francji?

Kto wygra wybory we Francji?

W "Komentarzu euopejskim": Według sondaży Marie Le Pen wygra w pierwszej turze wyborów we Francji. W drugiej turze skazana jest jednak na porażkę.

Grozi nam Unia dwóch prędkości?

Grozi nam Unia dwóch prędkości?

Parlament Europejski poparł propozycję utworzenia osobnego budżetu strefy euro. Jeśli pomysł zostałby zrealizowany, usankcjonowałby podział Europy i byłby niebezpieczny dla krajów bez wspólnej waluty. Szczegóły w "Komentarzu europejskim".

Niemcy chcą szybciej deportować imigrantów

Niemcy chcą szybciej deportować imigrantów

Wladze Niemiec chcą przyspieszyć proces odsyłania osób, którym odmówiono prawa azylu. Szacuje się, że w Niemczech przebywa co najmniej 200 tys. migrantów, którzy powinny opuścić kraj.

Co dalej ze strefą Schengen?

Co dalej ze strefą Schengen?

Niemcy, Austria, Szwecja, Dania i nienależąca do Wspólnoty Norwegia utrzymają do połowy maja kontrole w strefie Schengen. O przyszłości swobody podróżowania w UE w "Komentarzu europejskim".

Raport o stanie świata

Kiedy skończy się dramat Aborygenów?

Kiedy skończy się dramat Aborygenów?

- Tym ludziom trzeba oddać godność, oni przez dwieście lat żyli jak zwierzęta - mówił ks. prof. Wojciech Bęben z Uniwersytetu Gdańskiego, znawca kultury Aborygenów.

Przed nami konflikt Chiny-USA?

Przed nami konflikt Chiny-USA?

Najważniejszy chiński komunista na Forum w Davos broni globalizacji przed protekcjonalizmem amerykańskim. To nie żart, ani fałszywa wiadomość, to jest znak naszych czasów.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.