Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Raport ws. zestrzelenia lotu MH17. Ogromne reperkusje dla Rosji

Raport ws. zestrzelenia lotu MH17. "Ogromne reperkusje dla Rosji"

Od początku było wiadomo, że broń była przywieziona z Rosji - ocenił w audycji "Więcej świata" Grzegorz Gromadzki z Fundacji im. Stefana Batorego, komentując wyniku raportu międzynarodowego zespołu śledczych, którzy badali katastrofę boeinga nad wschodnią Ukrainą.

"Szimon Peres zasiał myślenie integracyjne w regionie"

- Szimon Peres pozostanie jednym z tych polityków izraelskich, którzy rozumieli, że Izrael jest częścią Bliskiego Wschodu. Powiadał, że "pokój zależy od naszej integracji z regionem" - mówił na antenie radiowej Jedynki Jan Natkański, arabista oraz były ambasador RP w Egipcie.

"Oromo zostaną usunięci ze swoich ziem, jak zawsze"

- W Etiopii istnieją całe wielkie grupy społeczne, które są przegrane na rozwoju gospodarczym i inwestycjach, z którymi wielcy się nie liczą - mówił na antenie radiowej Jedynki Jędrzej Czerep, afrykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Komentarz europejski

Czy powstanie armia Unii Europejskiej?

Czy powstanie armia Unii Europejskiej?

W "Komentarzu europejskim" śledzimy nieformalne spotkanie ministrów obrony UE w Bratysławie. Kto chce, kto nie chce armii europejskiej. Jednym z poruszanych tematów jest możliwość utworzenia armii Unii Europejskiej.

Procedury Brexitu już na początku 2017 roku

Procedury Brexitu już na początku 2017 roku

W "Komentarzu europejskim" rozmawiamy o zapowiedziach szefa brytyjskiej dyplomacji Borisa Johnsona. Jego zdaniem na początku 2017 roku Wielka Brytania rozpocznie formalną procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej.

Raport o stanie świata

Wybory w Rosji. Dlaczego i tak wygra Putin?

Wybory w Rosji. Dlaczego i tak wygra Putin?

- System wyborczy został wprawdzie zliberalizowany, ale opozycja ma rację, że według nowych zasad realne szanse dostania się do Dumy ma tzw. wielka czwórka - mówiła w Trójce Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Raport o stanie świata ma 10 lat

"Raport o stanie świata" ma 10 lat!

- To program, który opowiada o rzeczach ważnych w sposób zrozumiały dla tak przeciętnych osób, jak ja - mówi o "Raporcie o stanie świata" Piotr Baron. To była niezwykła, bo jubileuszowa audycja.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.