Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Zamach w Londynie. "Wybór miejsca nie był przypadkowy"

- To niestety kolejny udany zamach, gdyż są ofiary, sprawca spowodował destabilizację życia w Londynie i wzbudził zainteresowanie światowych mediów - powiedział na antenie Jedynki prof. Ryszard Machnikowski, ekspert od terroryzmu z Uniwersytetu Łódzkiego. Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dodała, że takie incydenty będą się zdarzać w przyszłości.

Dzikawicki: na Białorusi nie ma żadnych bojówek, to chwyt Łukaszenki

- To jest stara mantra. Każdy reżim, znamy to z historii, jak już ma kłopoty, najczęściej z gospodarką, zaczyna obwiniać wrogów wewnętrznych, czyli opozycję. Jak już jej nie ma, to zaczyna się poszukiwanie wrogów zewnętrznych. W przypadku Łukaszenki to głównie NATO, UE, zgniły zachód itd. - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Dzikawicki (TV Biełsat).

Pomoc dla Polaków na Wschodzie. Akcja Prezydenta RP

Prezenty dla naszych rodaków za wschodnią granicą zbierane są wspólnie przez Polaków na Zachodzie i w kraju. - To wzruszające, że nasz konwój tworzymy z ich darów – mówił w audycji "Więcej świata" Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.  

Komentarz europejski

Kto wygra wybory we Francji?

Kto wygra wybory we Francji?

W "Komentarzu euopejskim": Według sondaży Marie Le Pen wygra w pierwszej turze wyborów we Francji. W drugiej turze skazana jest jednak na porażkę.

Grozi nam Unia dwóch prędkości?

Grozi nam Unia dwóch prędkości?

Parlament Europejski poparł propozycję utworzenia osobnego budżetu strefy euro. Jeśli pomysł zostałby zrealizowany, usankcjonowałby podział Europy i byłby niebezpieczny dla krajów bez wspólnej waluty. Szczegóły w "Komentarzu europejskim".

Niemcy chcą szybciej deportować imigrantów

Niemcy chcą szybciej deportować imigrantów

Wladze Niemiec chcą przyspieszyć proces odsyłania osób, którym odmówiono prawa azylu. Szacuje się, że w Niemczech przebywa co najmniej 200 tys. migrantów, którzy powinny opuścić kraj.

Raport o stanie świata

Jaka przyszłość stoi przed Egiptem?

Jaka przyszłość stoi przed Egiptem?

Hosni Mubarak, wieloletni władca Egiptu, który w 2011 roku trafił do więzienia na fali arabskiej wiosny, wyszedł na wolność. Czy jego powrót będzie miał wpływ na egipską scenę polityczną?

Jakie plany ma Turcja wobec Europy?

Jakie plany ma Turcja wobec Europy?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami długiej serii oskarżeń, obelg i gróźb, które doprowadziły do kolejnego kryzysu w stosunkach Europy z Turcją i uzasadnionej obawy, że turecko-unijna umowa ws. migrantów zostanie zerwana.

Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

Zwolennicy utrzymania Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy stracili większość w północnoirlandzkim parlamencie. To wynik ostatnich wyborów, które okazały się przełomowe. Czy to oznacza, że otwiera się możliwość politycznej dyskusji o zjednoczeniu Irlandii?

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.