Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Steve Bannon opuszcza Biały Dom. Trump straci głosy "białej prowincji"?

- Steve Bannon był w dużym stopniu ucieleśnieniem hasła "America First", czyli "Ameryka przede wszystkim". Media podają, że on był już umówiony z prezydentem Donaldem Trumpem, że odejdzie. Wydarzenia z Charlottsville przyspieszyły ten proces - mowił na antenie radiowej Jedynki Michał Baranowski.

Zamach w Barcelonie. "Prawo w Europie musi być zmienione"

- Atak na Hiszpanię miał być zaskoczeniem i był zaskoczeniem - powiedziała na antenie Jedynki dr Magdalena El Ghamari. Red. Jerzy Haszczyński stwierdził natomiast, że "mimo wszystko jest to kraj, który jest przygotowany do walki z terroryzmem".

Zamach w Barcelonie. Profesjonaliści czy "samotny wilk"?

- W kwietniu mieliśmy do czynienia z przygotowywaniem takiego ataku. 11 osób zostało wtedy zatrzymanych przez policję. Plan wyglądał bardzo podobnie do tego, co mamy w tej chwili - mówił na antenie radiowej Jedynki o zamachu w Barcelonie Grzegorz Cieślak (Collegium Civitas). 

Raport o stanie świata

Sankcje USA a układ sił na świecie

Sankcje USA a układ sił na świecie

Prezydent Donald Trump podpisał ustawę o nowych sankcjach wobec Korei Północnej, Iranu i Rosji. Podpisał, choć nie chciał tego zrobić. Dlaczego i co oznaczają te sankcje?

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.