Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Kto odpowiada za ostatni wielki cyberatak?

Kto odpowiada za ostatni wielki cyberatak?

- Praktycznie nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, kto za takim atakiem stoi - przyznał dr Andrzej Kozłowski z Cyberdefence24.pl. W radiowej Jedynce przybliżył możliwe hipotezy.

"Schulz każdą wypowiedzią potwierdza, że nie może być kanclerzem"

W Niemczech kampania wyborcza nieuchronnie wkracza w decydującą fazę. Polityczni komentatorzy skupiają zaś swoją uwagę na postaci Martina Schultza, który na ostatnim wiecu partii SPD zaatakował Angelę Merkel, mówiąc, że dokonała ona "zamachu na demokrację". Dr hab. Aleksander Gubrynowicz nie ma wątpliwości: Schulz kolejnymi wypowiedziami potwierdza, że nie może pełnić najważniejszej funkcji w niemieckim rządzie.

Albania: nowy parlament, stare wyzwania

Tirana podtrzymuje proeuropejski kurs. - Hasło o przyspieszeniu procesu integracji było czołowym w programie partii socjalistycznej, partii rządzącej - mówił o zakończonych albańskich wyborach parlamentarnych w audycji "Więcej świata" dr Rigels Halili, antropolog i historyk ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Premier Mołdawii: UE powinna oferować nam członkostwo

- Partnerstwo Wschodnie jest dla nas najważniejszą platformą kontaktów z UE. Musimy jednak widzieć wyraźną perspektywę, ku czemu ono ma prowadzić - mówił premier Mołdawii Pavel Filip w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia Krzysztofem Renikiem. 

Pokoleniowa zmiana w Domu Saudów. Co przyniesie?

Poprzedni król wykonał pierwszy krok, kiedy wprowadził funkcję zastępcy następcy tronu - powiedział w audycji "Więcej świata" o zmiane na szczycie władzy w Arabii Saudyjskiej Jan Natkański, były ambasador w krajach arabskich. 

Raport o stanie świata

Konflikt w Syrii. Państwo Islamskie już się nie liczy

Konflikt w Syrii. "Państwo Islamskie już się nie liczy"

- Państwo Islamskie to jest margines. Liczy się tylko w sposób symboliczny, jako pretekst do zaangażowania tych wielkich. USA, Trump mówią, że walczą w Syrii z IS i z wszelkimi przejawami terroryzmu, Rosjanie robią dokładnie to samo - ocenia dr Agnieszka Bryc.

Konflikt państw arabskich z Katarem. Co dalej?

Konflikt państw arabskich z Katarem. Co dalej?

- Napięcia między Arabią Saudyjską a Katarem to nie jest nowa rzecz. Należało się spodziewać, że to, co buzuje w tym garnku zatokowym, podniesie do góry pokrywkę. Nikt jednak się nie spodziewał, że podniesie ją tak wysoko, a wszystko się tak mocno rozleje - powiedział Jan Natkański, były ambasador RP w Egipcie.

Jak zapamiętamy Zbigniewa Brzezińskiego?

Jak zapamiętamy Zbigniewa Brzezińskiego?

- Był to i politolog i zaangażowany polityk oraz intelektualista. Z jednej strony wybitny Amerykanin, a z drugiej wybitny Polak, bo nigdy nie wyzbył się swoich korzeni - mówiła o Zbigniewie Brzezińskim politolog dr Agnieszka Bryc.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.