Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Czy Unia Europejska potrzebuje wspólnej armii?

Czy Unia Europejska potrzebuje wspólnej armii?

- W historii integracji europejskiej obronność gdzieś tam z tyłu głowy zawsze była. Teraz odżyła na nowo, bo jest to jedyny obecnie pomysł na scalenie rozpadającej się Unii - mówi w audycji "Więcej świata" publicysta Andrzej Talaga.

Czy UE jest w stanie ochronić Bałkany przed Rosją?

- Aktywność rosyjska na terenie Bałkanów jest coraz większa i powinniśmy zastanawiać się nad celami Kremla. Zagrożenie konfliktami groźnymi dla UE jest realne, bo cały czas są tam liczne napięcia na tle etnicznym – mówiła na antenie Jedynki Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Komentarz europejski

UE wzmocni ochronę przed terrorystami

UE wzmocni ochronę przed terrorystami

Jest kompromis w sprawie dyrektywy antyterrorystycznej, która m.in., ma chronić przed powracającymi do Europy dżihadystami. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

UE wzmacnia obronność

UE wzmacnia obronność

Komisja Europejska przedstawi europejski plan działań w dziedzinie obronności. Szczegóły w "Komentarzu europejskim".

Nowa fala imigrantów we Włoszech

Nowa fala imigrantów we Włoszech

Według statystyk w tym roku do Włoch przybyło najwięcej w historii migrantów z Afryki Płn. To nowa droga, po zamknięciu drogi tureckiej.

Rozpoczyna się szczyt UE - Ukraina

Rozpoczyna się szczyt UE - Ukraina

Rozmowy mają dotyczyć między innymi negocjacji w sprawie wprowadzenia ruchu bezwizowego, oraz przyszłości umowy stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

Raport o stanie świata

Ukraina trzy lata po Majdanie

Ukraina trzy lata po Majdanie

W tym tygodniu minęły trzy lata od rozpoczęcia protestów na Majdanie w Kijowie. Doprowadziły one do obalenia reżimu Wiktora Janukowycza.

Donald Trump przeraża wielu. Czy słusznie?

Donald Trump przeraża wielu. Czy słusznie?

Donald Trump będzie decydował o losach Ameryki i świata. I niektórych to przeraża. Czy słusznie? - Hasłem przewodnim kampanii było: "odzyskujemy i odbudowujemy Amerykę". Największych zmian możemy się więc spodziewać nie w polityce zagranicznej, a w gospodarce - mówi Łukasz Kulesa z warszawskiego biura European Leadership Network.

Oto czego historia nauczyła Indian z Kanady

Oto czego historia nauczyła Indian z Kanady

- Nawet jeśli premier Trudeau wzywa do pojednania białych Kanadyjczyków z Indianami, to jednak historia mówi nam co innego. Także jego działania mówią nam co innego - mówi Steve Bospiel, redaktor naczelny i właściciel gazety "The Eastern Door" z rezerwatu Kahnawake w Kanadzie.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.