Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Komentarz europejski

Merkel spotyka się z Grupą Wyszehradzką

Merkel spotyka się z Grupą Wyszehradzką

W "Komentarzu europejskim" rozmawiamy o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej. Dziś kanclerz Niemiec będzie rozmawiać z szefami rządów państw V4 o przyszłości Unii po Brexicie.

Niemcy liderem politycznym UE

Niemcy liderem politycznym UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kontynuuje konsultacje z europejskimi liderami przed nieformalnym szczytem UE w Bratysławie w połowie września - dziś spotkanka w Tallinie i Pradze, jutro w Warszawie. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

Jaka Unia po Brexicie?

Jaka Unia po Brexicie?

Dziś wspólne rozmowy przywódców Niemiec, Francji i Włoch poświęcone przyszłości Unii Europejskiej w związku z planowanym Brexitem. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

Raport o stanie świata

Francuska walka z burkini na plażach

Francuska walka z burkini na plażach

Mer Nicei zakazał noszenia burkini na plaży. To kolejna miejscowość we Francji, która wprowadziła zakaz stroju plażowego okrywającego na wzór burki całe ciało.

Francuzi wygrają z radykalnym islamem?

Francuzi wygrają z radykalnym islamem?

Ponad 40 znanych francuskich muzułmanów i premier Manuel Valls wezwali do podjęcia działań w celu promowania pokojowej wersji islamu we francuskich meczetach i instytucjach muzułmańskich.

Co w Brazylii zmienią igrzyska olimpijskie?

Co w Brazylii zmienią igrzyska olimpijskie?

Po co kolejna wielka impreza sportowa w kraju, który od kilku lat lat nie może wyjść z kryzysu społecznego i politycznego? - Kiedy olimpiada została przyznana Brazylii w 2009 roku, Brazylia była na fali wzrostu gospodarczego i społecznego - mówi Janina Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.