Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

"Wyjść albo nie wyjść z UE?” Historyczny wybór Brytyjczyków

Wynik referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wpłynie na losy mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i innych Europejczyków. W specjalnym wydaniu audycji ”Więcej świata” Agata Kasprolewicz pytała co sądzą na temat Brexitu, mieszkańcy Wysp i odkrywała ich motywacje.

Komentarz europejski

Awantura po słowach Steinmeiera

Awantura po słowach Steinmeiera

Niemiecka prasa ostro krytykuje szefa dyplomacji za jego słowa dotyczące NATO. Frank-Walter Steinmeier powiedział, że natowskie manewry na wschodzie Europy, to niepotrzebne wymachiwanie szablą. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

Wielkie protesty w Grecji

Wielkie protesty w Grecji

W największych greckich miastach, Atenach i Salonikach odbędą się dziś demonstracje przeciwko rządowi Aleksisa Tsiprasa. O szczegółach w "Komentarzu europejskim".

Raport o stanie świata

Brexit, czyli sprzeciw wobec kosztów kryzysu

Brexit, czyli sprzeciw wobec kosztów kryzysu

Ponad milion Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.

Kto następny do wyjścia z UE?

Kto następny do wyjścia z UE?

W "Raporcie" zostajemy przy temacie Brexitu. Kto będzie następny? W niedzielę wybory w Hiszpanii. Jak wpłynie na nie decyzja Brytyjczyków?

Brexit. Emocji nie da się szybko ostudzić

Brexit. "Emocji nie da się szybko ostudzić"

- Mieliśmy do czynienia z głosowaniem rozczarowania, sentymentu za utratą wielkości, brytyjskości. Przeciwko tym, którzy chcieli silnej Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - mówi dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Brexit - audycja specjalna

Brexit - audycja specjalna

Co dalej po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej? Zapraszamy na audycję specjalną Dariusza Rosiaka.

Europa drży na myśl o Brexicie?

Europa drży na myśl o Brexicie?

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE poważnie zaszkodziłoby brytyjskiej gospodarce i mogłoby w przyszłym roku doprowadzić do recesji - tak twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.