Soczi 2014: triumf młodziutkiej Amerykanki w slalomie

Marcin Nowak 21.02.2014

Mikaela Shiffrin wygrała w Soczi slalom rozegrany na zakończenie kobiecej rywalizacji w narciarstwie alpejskim.

Relacja z 14. dnia igrzysk>>>

18-letnia Amerykanka jest najmłodszą zawodniczką, która zdobyła olimpijskie złoto w tej konkurencji. Dwa pozostałe medale dla Austriaczek.
Shiffrin prowadziła już na półmetku. Przed drugim przejazdem miała 0,49 sekundy przewagi nad Niemką Marią Hoefl-Riesch i 0,67 s Słowenką Tiną Maze. Obie ostatecznie nie stanęły na podium.
Znakomicie w drugiej części rywalizacji spisały się Austriaczki. Marlies Schild sięgnęła po srebro, mimo że po pierwszym przejeździe zajmowała szóstą lokatę i traciła do prowadzącej 1,34 s. Brąz wywalczyła Kathrin Zettel - siódma na półmetku.
Na liście startowej znalazło się 88 zawodniczek, w tym trzy Polki: Karolina Chrapek, Maryna Gąsienica-Daniel i Aleksandra Kluś. Żadna z nich nie ukończyła pierwszego przejazdu.
Cztery lata temu po złoto w tej konkurencji sięgnęła Hoefl-Riesch. Ambicje takie miała także w Soczi, bo jak sama powiedziała, to jej ostatni olimpijski występ.
Specjalnością Shiffrin jest właśnie slalom. W tej konkurencji wywalczyła złoty medal ubiegłorocznych mistrzostw świata oraz wygrała klasyfikację Pucharu Świata.