Soczi 2014: Kanada zdominowała slopestyle kobiet

Paweł Słójkowski 11.02.2014
Emma Dahlstrom ze Szwecji przejeździe w konkurencji slopestyle
Emma Dahlstrom ze Szwecji przejeździe w konkurencji slopestyle, foto: PAP/EPA/SERGEY ILNITSKY

Kanadyjka Dara Howell zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski w narciarskim slopestyle. W Soczi na podium stanęły też Amerykanka Devin Logan i rodaczka zwyciężczyni Kim Lamarre. Polki nie startowały.

19-letnia Howell, wicemistrzyni świata, była wymieniana w gronie faworytek. Na nartach jeździ od drugiego roku życia, ale najpierw specjalizowała się w konkurencjach alpejskich, a swoich sił próbowała także w łyżwiarstwie figurowym. Dopiero w 2010 roku zdecydowała się skoncentrować wyłącznie na narciarstwie dowolnym.
W igrzyskach debiutowała i wypadła znakomicie. Sędziowie ocenili jej występ na 94,20 punkty na 100 możliwych. Jako druga została sklasyfikowana rok starsza Logan, która często startuje także w konkurencji halfpipe. W sezonie 2012/13 doznała na zawodach w Nowej Zelandii bardzo poważnej kontuzji kolana.
- Po operacji lekarz mi powiedział, że jeszcze nigdy widział stawu kolanowego w takim stanie. Miałam pozrywane wszystkie więzadła - przyznała. Odpuściła jeden sezon i spokojnie przechodziła rehabilitację. Jako cel postawiła sobie wówczas powrót na igrzyska w Soczi.
Najmniej utytułowana, ale i najstarsza z medalistek, jest Kim Lamarre. Brązowy medal olimpijski jest nawet dla niej zaskoczeniem.

- Moim marzeniem był sam występ - powiedziała.
W ostatnim sezonie nie dostała się nawet do kadry Kanady. Wypadła z niej z powodu kontuzji. Musiała sama płacić za szkolenie oraz występy w zawodach, które dały jej kwalifikację olimpijską.
Wiele zawodniczek nie ukończyło rywalizacji. W finale bardzo groźnie wyglądający upadek zaliczyła inna Kanadyjka Yuki Tsubota. Została na noszach zniesiona ze stoku.
W eliminacjach odpadła z kolei jedna z kandydatek do medalu - Kanadyjka polskiego pochodzenia Kaya Turski. Mistrzyni świata zaliczyła w dwóch kwalifikacyjnych przejazdach dwa upadki i przedwcześnie zakończyła swój udział w igrzyskach.
Urodzona w Montrealu Turski bardzo dobrze mówi po polsku. Przez ekspertów była wymieniana jako faworytka. Jest mistrzynią świata (2013) i srebrną medalistką (2011), a także siedmiokrotną zwyciężczynią prestiżowych zawodów X-Games. W dwóch eliminacyjnych przejazdach miała jednak upadki i nie znalazła się w finałowej stawce. Podobny los spotkał liderkę Pucharu Świata Niemkę Lisę Zimmermann.
Narciarski slopestyle po raz pierwszy znalazł się w olimpijskim programie.