Soczi 2014: historyczny triumf Cariny Vogt

Martin Ruszkiewicz 11.02.2014
Carina Vogt podczas konkursu skoków narciarskich w Soczi
Carina Vogt podczas konkursu skoków narciarskich w Soczi , foto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Niemka Carina Vogt zdobyła w Soczi pierwszy w historii złoty medal igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich kobiet. Drugie miejsce zajęła Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz, a trzecie Francuzka Coline Mattel.

Vogt, wiceliderka klasyfikacji pucharowej w sezonie 2013/14 objęła prowadzenie po pierwszej serii, w której wylądowała na 103 m. Druga była Mattel - 99,5 m, a trzecia liderka Pucharu Świata Japonka Sara Takanashi - 100 m.

Obok Vogt i Takanashi, w gronie trzydziestu zawodniczek jeszcze tylko Słowenka Maja Vtic doleciała w pierwszej serii do granicy stu metrów skacząc 100,5 m. Vtic była jednak dopiero szósta, gdyż otrzymała znacznie niższe noty za styl.

Sporym zaskoczeniem była słabsza dyspozycja mistrzyni świata Sarah Hendrickson, która uzyskała 94 m i była na 19. pozycji. Amerykanka wróciła na skocznie po poważnej kontuzji w sierpniu ubiegłego roku i nie zdołała się optymalnie przygotować. W drugiej serii skoczyła 91,5 m i ostatecznie uplasowała się na 21. pozycji.

W finale o świetny rezultat - 104,5 m postarała się Iraschko-Stolz, która po pierwszej serii była piąta. Jednak nie stanęła na najwyższym stopniu podium, gdyż Vogt wystarczyło do utrzymania pierwszego miejsca próba na odległość 97,5 m. Niemka pokonała Austriaczkę o 1,2 pkt. Obok Iraschko w finale jeszcze trzy inne zawodniczki "zaliczyły" granicę 100 m.

A zdobywczyni Pucharu Świata w poprzednim sezonie i liderka cyklu w tej edycji Takanashi musiała się zadowolić tylko czwartym miejscem.

W pierwszym w historii konkursie olimpijskim kobiet w skokach narciarskich Polki nie startowały.