Soczi 2014: pierwszy złoty medal igrzysk dla Amerykanina!

Martin Ruszkiewicz 08.02.2014
Sage Kotsenburg
Sage Kotsenburg, foto: PAP/EPA/JENS BUETTNER

Amerykanin Sage Kotsenburg jako pierwszy zdobył złoty medal olimpijski w Soczi. 20-letni zawodnik zwyciężył w snowboardowej konkurencji slopestyle. Srebrny medal wywalczył Norweg Staale Sandbech, a brązowy - Kanadyjczyk Mark McMorris. Polacy nie startowali.

Debiutująca w programie igrzysk widowiskowa konkurencja polega na wykonywaniu w trakcie przejazdu na specjalnym torze różnych ewolucji na skoczniach i przeszkodach (skoki, rotacje, jazda np. po poręczach).

W finale na Krasnej Polanie wystąpiło 12 zawodników. Ośmiu wywalczyło bezpośredni awans już w czwartek, a czterech pozostałych - m.in. Kotsenburg i McMorris - udział w decydującej rozgrywce zapewniło sobie w sobotnim porannym półfinale.

Finałowe zawody rozpoczęły się o godz. 9.45 polskiego czasu. Każdy z zawodników miał dwa przejazdy - decydował wynik lepszego z nich. Kotsenburg, jedyny Amerykanin w decydującej stawce, uzyskał w pierwszym 93,50, a w drugim 83,25 pkt.

- Jestem bardzo podekscytowany, fantastyczne uczucie. Nawet nie wiem, jak to nazwać. Nie mam pojęcia, co się właściwie teraz dzieje. To najbardziej szalona rzecz, jaka mi się kiedykolwiek przytrafiła - przyznał szczęśliwy Amerykanin.

Wicemistrz Sandbech - lider klasyfikacji Pucharu Świata - miał bardzo nieudany pierwszy przejazd (zaledwie 27,00 pkt), ale znacznie lepiej spisał się w drugim (91,75). Podobnie wyglądał występ brązowego medalisty McMorrisa (33,75 i 88,75).

Źródło: Foto Olimpik/x-news

Rozczarowania nie ukrywał zwycięzca czwartkowych kwalifikacji Kanadyjczyk Maxence Parrot, który w drugiej próbie pojechał na wysokim poziomie i wydawał się jednym z kandydatów do miejsca na podium. Sędziowie ocenili jednak jego występ nieco surowiej i z notą 87,25 pkt (w pierwszym przejeździe 47,00) zajął dopiero piąte miejsce.

Jeszcze gorzej spisał się drugi w kwalifikacjach Fin Roope Tonteri. W sobotę zaliczył dwa nieudane przejazdy (31,50 oraz 39,00) i został sklasyfikowany na 11. miejscu.

Tuż przed igrzyskami z rywalizacji w tej konkurencji wycofał się słynny Amerykanin Shaun White. Dwukrotny mistrz olimpijski chce skupić się na walce o trzecie złoto w halfpipe (triumfował w 2006 i 2010 roku).

Z kolei kilka dni wcześniej groźnej kontuzji doznał inny z faworytów - Norweg Torstein Horgmo. Multimedalista X-Games złamał na treningu obojczyk, wykonując trudne technicznie wejście na metalową rurkę, tzw. raila, na początku trasy. Zawodnik niefortunnie upadł na znajdujące się pomiędzy przeszkodami schody.