Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Korea Płd. - Belgia. Komplet zwycięstw "Czerwonych diabłów" [RELACJA]

Paweł Słójkowski 26.06.2014
Belg Moussa Dembele walczy o piłkę z Kimem Shin-wookiem z Korei Południowej
Belg Moussa Dembele walczy o piłkę z Kimem Shin-wookiem z Korei Południowej, foto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Belgowie wygrali z Koreą Południową 1:0 (0:0) i z kompletem zwycięstw awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata.

Jak w poprzednich meczach, tak i teraz - zwycięstwo Belgom dała bramka zdobyta w drugiej połowie spotkania. Drużyna określana przez wielu ekspertów jako "czarny koń" mistrzostw świata w Brazylii po wygranej 1:0 nad Koreą Południową w 1/8 finału zmierzy się z USA.

Gola na wagę zwycięstwa po raz pierwszy w tym mundialu zdobył dla "Czerwonych Diabłów" piłkarz z podstawowego składu - w 77. minucie na listę strzelców wpisał się Jan Vertonghen.

Koreańczycy wracają do kraju z dorobkiem jednego punktu i mimo że mieli jeszcze nadzieję na cud w czwartkowym starciu, do tego nie doszło. Mieli ku temu okazje - chociażby w 30. minucie bardzo bliski trafienia do siatki był Ki Sung-yeung, ale na straży stał bramkarz Thibaut Courtois. Chwilę później uratowała go poprzeczka.

Przed spotkaniem Belgowie nie byli jeszcze pewni awansu do kolejnej fazy turnieju, ale wystarczał im punkt. Mimo wszystko trener zmienił zespół aż na siedmiu pozycjach w porównaniu z poprzednim meczem z Rosjanami. Po raz pierwszy na murawie w Brazylii pojawił się chociażby Adnan Januzaj z Manchesteru United. Z powodów zdrowotnych zabrakło z kolei obrońców Vincenta Kompany'ego i Thomasa Vermaelena.

Niemal cały mecz zdominowali Koreańczycy, ale nie dawało to oczekiwanych przez nich rezultatów. Nie potrafili zakończyć akcji skutecznym strzałem na bramkę. "Czerwone Diabły" do pierwszej groźnej sytuacji doprowadziły dopiero w 25. minucie, kiedy Dries Mertens z odległości siedmiu metrów skiksował.

Krótko przed przerwą do szatni za faul został odesłany Steven Defour. To była szansa dla Koreańczyków, z której nie skorzystali. Mimo że atakowali coraz odważniej, ciągle nie było piłkarza, który potrafiłby znaleźć drogę do bramki Belgów. Nie zdołali skorzystać z przewagi, mimo że wizualnie na boisku znacznie więcej robili niż ich rywale. Pokazuje to także sytuacja z 61. minuty, kiedy Son Heung-min trafił w poprzeczkę.

O końcowym rezultacie zadecydowała kontra, którą przeprowadzili Belgowie w 77. minucie. Z dystansu strzelał rezerwowy Divock Origi, ale piłkę odbił jeszcze bramkarz Kim Seung-gyu. Doskoczył do niej Vertonghen i ustalił wynik spotkania na 1:0.

Mecz Belgia - USA w 1/8 finału odbędzie się we wtorek w Salvadorze. Początek o 22.00.

Korea Południowa - Belgia 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Jan Vertonghen (77).

Żółta kartka - Korea Południowa: Hong Jeong-ho. Belgia: Mousa Dembele. Czerwona kartka - Belgia: Steven Defour (45).

Sędzia: Benjamin Williams (Australia). Widzów 61 397.

Korea Południowa: Kim Seung-gyu - Lee Yong, Yoon Suk-young, Kim Young-gwon, Hong Jeong-ho - Ki Sung-yueng, Han Kook-young (46. Lee Keun-ho), Lee Chung-yong, Son Heung-min (73. Ji Dong-won), Koo Ja-cheol - Kim Shin-wook (66. Kim Bo-kyung).

Belgia: Thibaut Courtois - Jan Vertonghen, Daniel Van Buyten, Nicolas Lombaerts, Anthony Vanden Borre - Marouane Fellaini, Dries Mertens (60. Divock Origi), Kevin Mirallas (88. Eden Hazard), Mousa Dembele, Steven Defour - Adnan Januzaj (60. Nacer Chadli).