Nauka

Żółtaczka typu C. "Potencjalnie zakażonych może być 300 tys. osób"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 15:18
- U takiej właśnie grupy wykrywamy przeciwciała, które powstają w wyniku prawidłowej odpowiedzi organizmu na kontakt z zakażeniem. Niekoniecznie wirus musi się potem namnażać, ponieważ w wielu przypadkach organizm potrafi zwalczyć to zakażenie. Dlatego szacujemy, że aktywnie zakażonych jest ok. 150 tys. osób - mówi prof. Robert Flisiak, hepatolog.
Audio
  • Patogeneza, przebieg i skutki zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Raths/Shutterstock

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest bardzo niebiezpieczny. - Dla zakażonych wiąże się przede wszystkim z bardzo dużym ryzykiem rozwoju marskości wątroby, a w wielu przypadkach - zachorowaniem na raka wątroby. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono, że wirus HCV jest onkogenny. Powoduje on raka pierwotnego wątroby, który jest jednym z najtrudniejszych do opanowania przez współczesną onkologię - tłumaczy w "Czterech porach roku" prof. Robert Flisiak.

W kolejce do leczenia czeka prawie 10 tysięcy Polaków, reszta nie wie, że jest chora. - W grupie ryzyka są przede wszyskim osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, które korzystały z gabinetów kosmetycznych lub salonów tatuaży. Nadal mamy pewien problem z gabinetami dentystycznymi, ale to już nie jest ta skala, co w wieku XX - podkreśla kierownik kliniki chorób zakaźnych i hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Choć, w przeciwieństwie do wirusa zapalenia wątroby typu B, na HCV nadal nie ma szczepionki, to możliwe jest skuteczne leczenie. Szczegóły w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: prof. Robert Flisiak (kierownik kliniki chorób zakaźnych i hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku)

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 10.19

pg/ag

Czytaj także

Rak trzustki - wyjątkowo agresywny zabójca

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 08:42
W przypadku raka trzustki wskaźnik umieralności jest zbliżony do wskaźnika zachorowalności i wynosi aż 95 procent. Od wielu lat choroba ta jest jednym z największych wyzwań dla onkologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Radzikowski: rezygnacja ze szczepień prowadzi do powrotu epidemii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 09:35
- Jeżeli nie będziemy szczepić dzieci możemy być pewni, że epidemie wrócą – powiedział na antenie Jedynki prof. Andrzej Radzikowski, lekarz rodzinny i dzieci.
rozwiń zwiń