Nauka

Rozpoczyna się warszawski Festiwal Nauki!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 00:10
Ponad pół tysiąca wykładów i debat oraz ponad dwieście lekcji dla młodzieży przygotowali organizatorzy XVIII Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w piątek 19 września w Warszawie i okolicach.
Audio
  • Prof. Magdalena Fikus i prof. Andrzej Mencwel o 18. Festiwalu Nauki w Warszawie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Potrwa do niedzieli 28 września. To jego 18. edycja. - Nie myślałam, że on się tak rozrośnie, chociaż oczywiście miałam na nadzieję - mówi prof. Magdalena Fikus, współtwórczyni Festiwalu Nauki.

Pierwszy Festiwal Nauki odbył się w 1997 roku z inicjatywy prof. Davida Shugara, biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej. Od 2006 roku organizacją festiwalu zajmuje się Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Filozofia warszawskiego Festiwalu była tworzona przez zmarłego niedawno prof. Macieja Gellera.

W zależności od roku Festiwal odwiedza od 45 000 do 75 000 osób. W wydarzeniu bierze udział ponad 100 instytucji.

- Początkowo osoby odwiedzające nas się zmieniały, ale dość szybko uformowała się stała ekipa, która nam towarzyszy - mówi prof. Fikus. - Dobrze jest zacząć w maju na Pikniku Naukowym Polskiego Radia, ale naprawdę nauczyć się czegoś można podczas Festiwalu Nauki. U nas można nawiązać prawdziwy kontakt z różnymi dziedzinami nauki oraz ludźmi, którzy się nimi zajmują: astronomami, archeologami, fizykami i tak dalej - dodaje.

/

- Na Festiwalu ma miejsce szczególny kontakt z nauką w miejscu, w którym się ją uprawia. To jest wyjątkowo kształcące doświadczenie - dodaje prof. Andrzej Mencwel, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu. - Tego się nie da zrobić za pomocą internetu czy tekstu w książce - mówi. 
Najważniejszym etapem programu są debaty główne. W tym roku będzie ich osiem. Uczestnicy będą się zastanawiali, co jest lesze: euro czy złoty; będą dyskutowali o przyszłości transplantologii i I wojnie światowej. Uczestnikom zostaną przybliżone sylwetki Oskara Kolberga i prof. Jana Czochralskiego.  
Patronem medialnym  XVIII Festiwalu Nauki jest Polskie Radio. Szczegóły festiwalowego programu na stronie: http://www.festiwalnauki.edu.pl

W audycji o historii i przyszłości Festiwalu oraz o tym, jak  ciekawie popularyzować naukę i dlaczego warto to robić. Program z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotowała Dorota Truszczak.

(ew/ag)

Czytaj także

We wrześniu kolejny warszawski Festiwal Nauki. Program wyjątkowo bogaty!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 01:00
Ponad pół tysiąca wykładów i debat oraz ponad dwieście lekcji dla młodzieży przygotowali organizatorzy XVIII edycji stołecznego Festiwalu Nauki, przebiegającego od 19 do 28 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile terabajtów informacji pomieści ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 13:37
O tym, jak działa mózg każdego z nas i ile informacji tak naprawdę jesteśmy w stanie przyswoić przez całe życie, porozmawiamy w piątkowej audycji "W cztery oczy" w cyklu "Spytaj redaktora".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy młodzi naukowcy jednymi z najlepszych w UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 16:21
- Naukowcowi do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy talent, ale potrzebna jest przede wszystkich ciężka praca. Trzeba być też odpornym na to, że w tym zawodzie jest więcej porażek niż sukcesów - oceniał w "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej, przewodniczący krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, szef Komitetu Organizacyjnego EUCYS (Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014).
rozwiń zwiń