Nauka

Archeolodzy odkryli "warmińskie Pompeje"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 22:22
To pozostałości pierwszej średniowiecznej lokacji obecnego Barczewa. I ta osada pozostała właściwie niezmieniona po katakliźmie, którym w tym wypadku był najazd litewskich wojsk księcia Kiejstuta.
Archeolodzy odkryli warmińskie Pompeje
Foto: sxc.hu/cc.

Stanowisko bada polsko-niemiecka grupa archeologiczna pod kierownictwem dr. Arkadiusza Koperkiewicza z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Felixa Biermanna z Uniwersytetu w Getyndze.

Osada Alt Wartenburg, zamieszkana przez kolonizatorów ze Śląska, ulokowana była nieopodal dzisiejszego Barczewka. Grodzisko zniszczone zostało podczas najazdu wojsk księcia Kiejstuta w połowie XIV wieku.

- Znaleźliśmy to, czego oczekiwaliśmy na podstawie źródeł historycznych. Po wykonaniu fotografii lotniczych i badań geofizycznych spodziewaliśmy się pozostałości miasta spalonego w 1354 roku. Mieliśmy określoną lokalizacje wykopów i zaczęliśmy badać ten obszar, który nas interesował - mówi dr Arkadiusz Koperkiewicz. - Odnaleźliśmy pozostałości po dwóch budynkach tuż za bramą wjazdową, a w centralnej części wykop, gdzie znajdował się główny budynek w tej osadzie, czyli ratusz, kościół albo założenie obronne, czyli zamek - wyjaśnia naukowiec.

Po najeździe okolica się nie wyludniła. Kilka lat później założono obecne Barczewo.

Czy gród można rzeczywiście porównać z Pompejami? - To prowokacyjnie wymyślona nazwa; wiadomo, czym Pompeje są dla archeologii - mówi dr Koperkiewicz. - Tu jest podobna sytuacja, że jakieś nagłe zdarzenie udokumentowane historycznie spowodowało, że mamy doskonale zachowaną strukturę jednego z najstarszych miast na tym terenie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Polacy odkryli w Gruzji rzymskie termy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 22:22
W Gonio, na południe od Batumi, polski zespół badawczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wichury odsłoniły nowe ryty z Nazca

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:20
Słynne geoglify z płaskowyżu Nazca (Peru) do dzisiaj potrafią zaskoczyć badaczy. Właśnie zobaczyliśmy nowe, odsłonięte przez silne wichury i burze piaskowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 nieznanych kurhanów pod Szczecinem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 21:00
W lesie niedaleko miejscowości Strumiany na wschód od Szczecina naukowcy odkryli ponad 100 nieznanych dotąd kopców.
rozwiń zwiń