Nauka

Katowiczanie mają nowy sposób na nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 11:11
Lekarze z Centrum Badawczo-Rozwojowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, jako pierwsi w Europie rozpoczęli kliniczne badania nad nową metodą zwalczania nadciśnienia tętniczego.
Katowiczanie mają nowy sposób na nadciśnienie
Foto: fot. sxc.hu/CC

Wychodzi ona naprzeciw pacjentom, którym nie pomagają nawet duże dawki leków - tłumaczy prof. Radosław Kiesz z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio.

Nowa metoda polega na pozbawieniu nerwów, czyli tzw. denerwacji tętnic nerkowych. Poprzez usunięcie uszkodzonych, nadaktywnych komórek nerwowych uwalniamy pacjenta od bólu - tłumaczy prof. Kiesz. - Nawet jeśli chory dalej musi korzystać z leków na nadciśnienie, ale dzięki denerwacji będzie ich mniej, uważam to za sukces - dodaje naukowiec.

W opinii prof. Kiesza, wykonywanie tego zabiegu prowadzi do dużych oszczędności w budżecie NFZ, a zwłaszcza pacjenta.

W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyka co trzeciego dorosłego Polaka. Szacuje się, że 15 procent chorych cierpi na tzw. złośliwą postać nadciśnienia, czyli odporną na leczenie farmakologicznie. To właśnie tacy pacjenci są kwalifikowani do zabiegu denerwacji nerkowej. W grupie, która weźmie udział w badaniach, znalazło się 20 osób.

Do tej pory w tego typu zabiegach do niszczenia nerwów wykorzystywano prąd o odpowiednio dobranej częstotliwości, jednak metoda ta była bardzo bolesna i miała sporo ograniczeń.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Czytaj także

Otyłość sprzyja rakowi

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 22:22
Otyłość to nie tylko zagrożenie dla serca czy trzustki. Duża nadwaga przyczynia się do powstawania raka. Przypominali o tym eksperci podczas zakończonej dziś warszawskiej Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aspiryna zmniejsza zachorowalność na raka żołądka

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Przyjmowana codziennie niewielka dawka aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania i śmierci na raka przewodu pokarmowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia Eboli. Prawdy i mity dotyczące śmiertelnego wirusa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:04
W Hiszpanii zmarła pierwsza europejska ofiara epidemii Eboli, szalejącej w Afryce Zachodniej. Niebezpieczny wirus wywołuje objawy podobne do grypy, połączone z gorączką krwotoczną. Dlaczego znalezienie leku przeciwko Eboli jest tak trudne?
rozwiń zwiń