Nauka

Sensacja: neolityczny toporek z rękojeścią

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 08:30
Na pierwszy rzut oka to kamień wciśnięty w niepozorny, drewniany uchwyt. Dla archeologów stanowi jednak nie lada gratkę.
Audio
  • Sensacja archeologiczna: neolityczny toporek z rękojeścią (R. Motriuk / IAR)
Toporek z Rdbyhavn, fot. Museum Lolland-Falster
Toporek z Rødbyhavn, fot. Museum Lolland-Falster Foto: materiały prasowe.

Kamienne toporki to archeologiczna codzienność, ale rękojeści zachowują się niezwykle rzadko. Nareszcie wiemy na pewno, jak nasi przodkowie oprawiali swoje kamienne narzędzia.

Na pierwszy rzut oka to niepozorny, drewniany uchwyt wciśnięty w kamień. Dla archeologów stanowi jednak nie lada gratkę, bo był toporkiem używanym przez naszych przodków z neolitu. To rzadkie narzędzie znaleziono w Danii.
Neolit, czyli epoka kamienia gładzonego to okres szybkiego rozwoju technologii, kiedy to ludzie masowo zamieniali kijki właśnie na siekierki. I to nie takie prymitywne, łupane, jak podczas paleolitu, tylko takie nowocześniejsze, wygładzane. Znaleziony w Danii toporek ma pięć i pół tysiąca lat; zachował się wyjątkowo dobrze, razem z drewnianym trzonkiem. Drewno przetrwało prawdopodobnie dlatego, że w miejscowych skałach nie było tlenu. Archeolodzy natknęli się na to narzędzie podczas prac związanych z planowaną budową tunelu między duńską wyspą Lolland a niemiecką Fehmarn. W tej samej okolicy znaleziono też inne archeologiczne ciekawostki: drewniane pale, łuki i wiosło.

To rzadkie narzędzie znaleziono w Danii.

Neolit, czyli młodsza epoka kamienia, czasami zwana też epoka kamienia gładzonego, to okres szybkiego rozwoju cywilizacji. W naszej części Europy rozpoczął się ok. 5500 lat p.n.e., a skończył ponad trzy tysiące lat później. To okres, kiedy rozprzestrzeniły się rolnictwo i hodowla, a ludzi osiedlili się.  Zmieniły się także narzędzia. Pojawiły sie ich nowe typy - przydatne m.in. w uprawie roli czy wycince lasów.

Archeolodzy od dawna znajdują neolityczne kamienne toporki, ten jest jednak wyjątkowy. Znaleziony w Danii artefakt ma pięć i pół tysiąca lat i zachował się wyjątkowo dobrze - razem z drewnianym trzonkiem, w który go oprawiono. Drewno przetrwało prawdopodobnie dlatego, że w miejscowych skałach nie było tlenu. Do miejsca, w którym je odnaleziono, topór trafił prawdodpodbnie jako część rytualnej ofiary.

Archeolodzy natknęli się na to narzędzie podczas prac związanych z planowaną budową tunelu między duńską wyspą Lolland a niemiecką Fehmarn. W tej samej okolicy znaleziono też inne archeologiczne ciekawostki: drewniane pale, łuki i wiosło.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Przeszłość zapisana w kościach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:30
Jakie informacje można pozyskać z kości? Jakie typy szczątków ludzkich mają w ogóle szansę przetrwać do naszych czasów? O tym wszystkim w "Naukowym zawrocie głowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętokrzyskie: kurhan z epoki brązu? Niezwykłe odkrycie studentów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 19:47
Kurhan, który jest pozostałością po mieszkańcach Ziemi Sandomierskiej sprzed ponad 3 tys. lat, odkryli archeolodzy w Radoszkach (Świętokrzyskie). To kolejny tego typu obiekt w dolinie rzeki Opatówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewelacyjne polskie odkrycia w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 16:58
- W miejscu, gdzie nikt nie spodziewał się niczego poza starożytnym śmietniskiem odkryliśmy cmentarzysko, które rozwijało się przez 4 tys. lat - mówi prof. Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń