Nauka

Enzym ze sztucznego DNA

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 17:00
Naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli enzymy na podstawie syntetycznego materiału genetycznego.
DNA
DNAFoto: East News/Glow Images

O sukcesie informuje „Nature”.

Dwa lata temu zespół doktora Philippa Holligera z uniwersytetu w Cambridge zsyntetyzował odpowiedniki DNA i RNA. Sztuczne geny nazwano XNA, a naturalne składniki zastąpione zostały polimerami. Naukowcy zastąpili innymi związkami chemicznymi grupy cukrowe (rybozę lub dezoksyrybozę), tworzące boczne części "drabin" helisy genowej. Pary zasad, tworzące kod genetyczny, zostały oryginalne.  Powstałe cząsteczki sztucznego DNA i RNA były w stanie łączyć się ze swoimi naturalnymi odpowiednikami.

Teraz w oparciu o XNA powstały sztuczne enzymy – białka odpowiedzialne za różne reakcje chemiczne zachodzące w żywych organizmach. Jak zapewniają autorzy badań, syntetyczne enzymy funkcjonują równie dobrze, co naturalne. Potrafią rozcinać i łączyć fragmenty RNA (a także XNA). Syntetyczne geny nie potrafią jeszcze się kopiować.

Holliger uważa, że DNA i RNA mogły stać się dominujące na Ziemie przypadkiem. Jeśli przybyły z kosmosu, na innych planetach mogą istnieć innego rodzaju helisy genowe, na przykład XNA.

(ew/PAP/IndianExpress)

Zobacz więcej na temat: biologia chemia NAUKA
Czytaj także

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie, które "robią" prąd

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 01:00
Odnawialne źródła energii to nie tylko słońce, woda czy wiatr. Prąd można otrzymać, wykorzystując bakterie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:23
Gośćmi audycji są młodzi, ale już z ogromnym dorobkiem naukowym, polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ. Zajmują się biologią i chemią.
rozwiń zwiń