Nauka

Academica zmieni polskie biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:30
Pół miliona publikacji naukowych na wyciągnięcie myszki. W Bibliotece Narodowej ruszył system elektronicznych wypożyczeń "Academica".
Audio
  • Academica - nowa jakość usług bibliotecznych - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio (2)
  • Academica - nowa jakość usług bibliotecznych - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio (1)
Powieść szkatułkową można uznać za pierwowzór narracji hipertekstowych
Powieść szkatułkową można uznać za pierwowzór narracji hipertekstowychFoto: Glyn Lowe Photoworks/Flickr/CC

Eksperci określają go jako rewolucję w usługach bibliotecznych. "Academica" to więcej niż międzybiblioteczny system wypożyczeń. Wszystko znajduje się w bowiem na komputerach.

- Rozwiązanie powinno zakończyć dotychczasowy koszmar studentów - twierdzi Włodzimierz Bolecki z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Chodzi o ograniczoną liczbę dostępnych egzemplarzy danej pozycji. Często jest on wypożyczony w innym mieście lub jest zniszczony. W przypadku "Academiki" użytkownik zaoszczędzi czas, nerwy i zyska komfortowe warunki korzystania z książki.

"Academice" przyjrzała się minister kultury, Małgorzata Omilanowska. Jak zapewniała, zwiększony dostęp nie naruszy praw autorskich twórców książek. Wszystko odbywać się będzie na warunkach wypożyczeń. Jeden egzemplarz przeglądać będzie można maksymalnie w dwóch krajowych bibliotekach jednocześnie. Nie będzie go można zapisać na żadnym nośniku czy wydrukować. System posiada bowiem zabezpieczenia.

Baza pozycji dostępna jest we wewnętrznych systemach bibliotek naukowych i publicznych w kraju.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: edukacja KSIĄŻKA NAUKA
Czytaj także

Recepta na szybkie czytanie. Efekt gwarantowany

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 13:39
- Wolne czytanie nie pomaga zrozumieniu. Wiele osób jednocześnie myśli o czymś innym. Nasze myśli zaczynają błądzić i odchodzić od tekstu - przekonywał w radiowej Jedynce Łukasz Szychowski z Europejskiego Centrum Nauki "Efekt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zmienić lektury szkolne? "Wiele z nich to świetne książki!"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 12:00
Kolejne dekady mijają, a w spisie lektur szkolnych wciąż te same pozycje. Choć od lat głośno jest o tym, by "coś zmienić", zmienia się niewiele. - Wiele z tych książek zapada młodym ludziom w pamięć, ma na ich późniejsze życie ogromny wpływ - mówi dr Agnieszka White, nauczycielka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rap na pomoc edukacji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 00:01
Nauczycielom może przydać się… rap. Zdaniem eksperta z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, raperzy to nadzieja edukacji, bo mogą - i powinni - śpiewać o trudnych sprawach w prosty sposób.
rozwiń zwiń