Nauka

Przykleili brodę faraonowi. Staną przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:00
Będzie pozew za fuszerkę przy przyklejaniu brody Tutenchamonowi w muzeum w Kairze. Grupa egipskich konserwatorów chce pozwać ministra starożytności za sposób, w jaki naprawiona została maska pogrzebowa faraona. Został na niej widoczny ślad kleju.
Przykleili brodę faraonowi. Staną przed sądem
Foto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Wszystko zaczęło się od tego, że od pochodzącej sprzed 3 tysięcy lat maski odpadła broda. Nie jest jasne, w jaki sposób do tego doszło. Pracownicy muzeum w Kairze nabrali wody w usta, ale sprawą zajęli się śledczy. Według cytowanej przez media osoby pracującej w muzeum, maska miała wysunąć się z rąk jednego z pracowników. Udało mu się ją złapać, ale w tym momencie odczepiła się od niej broda.

Ozdoba twarzy została przyklejona do maski za pomocą... szybkoschnącego kleju. Nie wiadomo, dlaczego eksponat nie trafił do specjalistycznej naprawy.

Na tym sprawa zapewne by się zakończyła, gdyby nie fakt, że na masce zostały charakterystyczne ślady kleju.

Przeciwko takiemu sposobowi obchodzenia się z eksponatem zaprotestowali egipscy konserwatorzy zabytków, którzy zapowiedzieli złożenie pozwu przeciwko ministrowi starożytności. Egiptolog Monica Hanna, która dokładnie obejrzała maskę po naprawie przyznała, że jest zszokowana tym, co zobaczyła. Dodała, że sprawa w najbliższym czasie trafi do prokuratora.

Tymczasem kairskie muzeum broni się i idzie w zaparte. Jego dyrektor ocenił, że naprawa maski została wykonana prawidłowo, a jego pracownicy "to nie stolarze". Podobnego zdania jest minister starożytności Mahmud Al-Dalmaty.

Maska pogrzebowa Tutanchamona została odkryta w 1922 roku w niemal nienaruszonym grobowcu faraona.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt NAUKA
Czytaj także

Dolina Królów znów zaskakuje. Nieznany grobowiec rodziny królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 12:00
Kolejne niezwykłe odkrycie w Dolinie Królów koło Luksoru. Archeolodzy znaleźli grobowiec zawierający kilkadziesiąt mumii członków królewskiej rodziny sprzed ponad 3300 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cud z Faras, którego dokonali Polacy. Skarby kultury zasypane tonami piasku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:08
Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło nową Galerię Faras, prezentującą jedne z najważniejszych skarbów kultury znajdujących się w Polsce. - Zaoferowano mi 5 stanowisk i wybrałem Faras, bo wiedziałem, że jest najbardziej obiecujące. Zdecydowałem się zaatakować najtrudniejszy teren i po trzech tygodniach naszym oczom ukazały się pierwsze freski - mówi prof. Kazimierz Michałowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy znaleźli w Egipcie grób nieznanej królowej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 23:55
Czescy archeolodzy mogą pochwalić sie sporym sukcesem. Odkryli grobowiec królewskiej małżonki - żony władcy z czasów V Dynastii.
rozwiń zwiń