Nauka

To zmiana klimatu zniszczyła prekolumbijskie miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 21:00
Dla wielu naukowców przyczyny opuszczenia dawnych prekolumbijskich miast do dziś są zagadką. Zdaniem meksykańskiej archeolog Patrycji Castillo Pena stało się tak na skutek dużych zmian klimatu.
Audio
  • Meksyk: zmiana klimatu przyczyną upadku prekolumbijskich miast - IAR / Sylwia Mróz
To zmiana klimatu zniszczyła prekolumbijskie miasta

Do ruiny i katastrofalnych strat w rolnictwie - według Patrycji Castillo Pena - doprowadziły zmiany warunków klimatycznych w Ameryce na przełomie IX do XIII wieku. Zdaniem meksykańskiej badaczki zmusiło to mieszkańców prekolumbijskich miast do ich opuszczenia. - Zmiany klimatyczne, w tym wielkie susze i powodzie doprowadziły do upadku rolnictwa - mówi archeolog.

W centralnej części Meksyku mieszkańcy borykali się z suszami, co m.in. mogło być jednym z czynników prowadzących do opuszczenia miasta Teotihuacan, zaś na wybrzeżu problemem były powodzie. Z tego właśnie powodu wyludniła się stolica państwa Totonaków, miasto Tajin w stanie Veracruz. Podobne powody mogły zmusić również mieszkańców północnego Peru do opuszczenia swoich domostw.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia Meksyk NAUKA
Czytaj także

Meksyk: odnaleziono najstarszy szkielet w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:38
Jego wiek szacuje się na 12-13 tysięcy lat. Są to szczątki dziewczynki, która miała ok. 15 lat i spadła do cenoty, studni wapiennej wypełnionej wodą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Meksyku odkryto dwa niezwykłe miasta Majów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 21:28
Międzynarodowa grupa archeologów odkryła w meksykańskiej puszczy dwa nieznane dotychczas miasta Majów. Jedno z nich zostało nazwane Lagunita, a drugie Tamchen. Nowe znaleziska mogą pomóc w lepszym poznaniu cywilizacji Majów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja przybliży historię Azteków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 15:00
Nowe technologie w służbie historii. W Meksyku uruchomiono aplikację na telefony komórkowe, dzięki której można poznać XVI-wieczny dokument Kodeks Mendoza.
rozwiń zwiń