Nauka

Badaj skórę!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 19:00
Nie bójmy się badać skóry - przekonują specjaliści dermatolodzy i onkolodzy. Czerniak i inne nowotwory skóry wcześnie wykryte są wyleczalne.
Audio
Nie każda zmiana na skórze musi być niebezpieczna. Ale jeśli zaniepokoi nas jej barwa lub kształt, warto udać się do dermatologa
Nie każda zmiana na skórze musi być niebezpieczna. Ale jeśli zaniepokoi nas jej barwa lub kształt, warto udać się do dermatologaFoto: Depositphotos

Profesor Piotr Rutkowski podkreśla, że w naszym kraju chorzy są leczeni tak samo dobrze jak w innych krajach. Zapewnia, że dostępna jest nowoczesna diagnostyka jak i leki. Podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, 90 procent chorych można wyleczyć od razu - mówi profesor. Namawia, by każdą nową zmianę na skórze i taką, która zaczęła się zmieniać, pokazać lekarzowi.

Doktor Monika Słowińska - dermatolog podkreśla, że zarówno młodzi, jak i osoby starsze bagatelizują chorobę. Młodzież opala się bez kremów z filtrem i nie bierze pod uwagę tego, że może zachorować na czerniaka. Natomiast osoby starsze zbyt długo zwlekają z wizytą u lekarza. To powoduje, że często rozpoznawany jest zaawansowany nowotwór.

Co roku czerniaka skóry wykrywa się o 3 tysięcy pacjentów. Tylko dwie trzecie z nich można wyleczyć, gdyż zgłaszają się do lekarza za późno.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA nowotwory
Czytaj także

Rak to obecnie już nie wyrok

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:48
Leczenie raka dziś wygląda zupełnie inaczej niż 20 lat temu i daje szansę na skuteczne wyleczenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania krwi. Jak je odczytywać?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:21
Badania krwi są najczęstszymi, które wykonujemy. Posiadają swoją czułość, ale nie mają swoistości. Mówią nam, że coś się dzieje w organizmie, nie wskazują natomiast gdzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cybernóż będzie ratował życie pacjentów warszawskiego Centrum Onkologii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 12:00
Dziś została podpisana umowa między Centrum Onkologii a Instytutem Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie pod Warszawą, który od trzech lat takie urządzenie posiada.
rozwiń zwiń