Nauka

Transgeniczne muchy będą latać pod hiszpańską Tarragoną

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:00
Transgeniczne muchy mają zostać wypuszczone pod Tarragoną na wschodzie Hiszpanii. Ich zmodyfikowane geny mają pomóc w zwalczaniu plagi, która niszczy plantacje oliwek. Ekolodzy z całej Europy ostrzegają, że jest to niebezpieczny eksperyment.
Audio
  • ITransgeniczne muchy w Hiszpanii - Informacyjna AgencjaRadiowa/Ewa Wysocka-Barcelona
Transgeniczne muchy będą latać pod hiszpańską Tarragoną
Foto: Glow Images/East News

Od lat katalońscy plantatorzy walczą z muszką oliwną, która składa larwy wewnątrz owoców. W rezultacie nie nadają się one do przetwarzania. Przez szkodnika ilość produkowanej oliwy zmniejszyła się w regionie o jedną trzecią.

Brytyjska firma wszczepiła muszkom oliwnym geny, które zabijają samice i zmniejszają populacje tych owadów. Wkrótce na sady w okolicach Tarragony zostaną wypuszczone prawie dwa miliony transgenicznych muszek.

Najpierw jednak będą one uwalniane w szklarniach i ogrodach, nad którymi zostanie rozciągnięta gęsta siatka.
Ekolodzy twierdzą, że eksperyment naruszy równowagę ekosystemu. Ostrzegają też, że wymknie się spod kontroli, bo wypuszczonych, genetycznie modyfikowanych owadów nie będzie można wyłapać.

Brytyjczycy argumentują, że dzięki podobnemu eksperymentowi w Brazylii wytrzebiono komary, które przenosiły groźne choroby.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA owady Hiszpania
Czytaj także

Czerwona Dama sprzed 19 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 00:01
W Hiszpanii znaleziono pierwszy grób z epoki górnego paleolitu. Odkrycia dokonano w jaskini Miron, na północy kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: nowe technologie szkodzą zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 02:00
Hiszpańscy lekarze przestrzegają przed skutkami ubocznymi nadużywania smartfonów, komputerów i tabletów. Jak wynika z badań Madryckiej Izby Fizjoterapeutów i Lekarzy Sportowych, do przychodni coraz częściej zgłaszają się pacjenci cierpiący na dolegliwości wywołane zbyt długim korzystaniem z tego typu sprzętu elektronicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczne zmysły komarów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 00:49
Najpierw zapach, potem widok, a na końcu ciepło - tak komary wyczuwają obecność naszych ciał. Badania dotyczące tego swoistego radaru komarów przeprowadzili naukowcy z Kalifornii.
rozwiń zwiń