Nauka

Uważaj na nowotwory głowy i szyi!

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 11:22
Przewlekła chrypka, owrzodzenie jamy ustnej, przedłużające się trudności w połykaniu - to mogą być objawy raka. Zwracają na to uwagę organizatorzy 3. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Audio
  • Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Szyi i Głowy - IAR Joanna Stankiewicz (2)
  • Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Szyi i Głowy - IAR Joanna Stankiewicz (1)
Uważaj na nowotwory głowy i szyi
Foto: sxc.hu/public domain

Z tej okazji do 25 września ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce odbędą się bezpłatne badania.

Profesor Andrzej Kawecki z warszawskiego Centrum onkologii podkreśla, że objawy zależą do lokalizacji nowotworu. W przypadku najczęściej występującego raka krtani - jest to chrypka, inne objawy, to trudności przy przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, pojawienie się zgrubienia lub owrzodzenie w jamie ustnej lub języku.
Jeśli objawy utrzymują się dłużej, niż 3 tygodnie i nie ustępują po typowym leczeniu przeciwzapalnym, jest to sygnał, że trzeba zgłosić się do lekarza.

Z okazji 3. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w niektórych ośrodkach przeprowadzane są profilaktyczne badania endoskopowe nosa i gardła. Laryngolog doktor Grzegorz Sobczyk wyjaśnił, że można w ten sposób rozpoznać zmiany nowotworowe we wczesnym stadium.

Nowotwory głowy i szyi są 6- tym najczęściej występującym rakiem a świecie. Mężczyźni chorują 2-3 razy częściej, niż kobiety. Czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Listę placówek, które do piątku 25 września będą wykonywać bezpłatne badania profilaktyczne, można znaleźć na stornie internetowej Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna nowotwory
Czytaj także

Przyjemność, która może prowadzić do czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 03:21
Na tę chorobę wiele osób zapada po wakacjach, szczególnie spędzonych na plaży. Czerniak ma 40 odmian i wcale nie musi być w kolorze czarnym. - Wczesne wykrycie jest bardzo istotne dla wyleczenia - podkreśla onkolog dr Iwona Ługowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki na ból. Nowe związki zastąpią morfinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:36
- Droga do leku jest bardzo długa, bo analogów trzeba zsyntetyzować mnóstwo, a często spośród tysięcy tylko jeden trafia do lecznictwa - mówi dr Katarzyna Gach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa metoda leczenia nowotworów mózgu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:56
Terapia borowo-neutronowa jest stosowana w kuracjach m.in. nowotworów mózgu. - Ufamy i mamy ku temu przesłanki, że zastosowanie tej metody pozwoli poprawić wyniki leczenia - mówi prof. Paweł Kukołowicz.
rozwiń zwiń