Nauka

Zmiana humoru na wisielczy? To może być oznaka demencji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:00
Zmiana poczucia humoru z nieszkodliwego na absurdalny lub czarny może być oznaką zbliżającej się demencji. Tak twierdzą brytyjscy eksperci, którzy przebadali grupę kilkudziesięciu pacjentów i ich rodziny.
Audio
  • Zmiana humoru na wisielczy może zwiastować demencję - IAR, Rafał Motriuk
Zmiana humoru na wisielczy? To może być oznaka demencji

Jeśli ktoś nagle polubił Latający Cyrk Monty Pythona albo Jasia Fasolę, lub też zaczyna śmiechem reagować na czyjeś nieszczęście, może mieć zwyrodnienia w mózgu - twierdzą naukowcy z uniwersytetu UCL.

Wyraźną zmianę w poczuciu humoru zaobserwowali oni u prawie wszystkich badanych w okresie dziewięciu lat lub mniej przed diagnozą. Jedną z oznak jest zamiłowanie do komediowych scen, w których ktoś cierpi, lub szyderstwa z prawdziwych sytuacji, takich jak czyjeś oparzenie czy utrata pracy.

Osoby z takimi objawami mogą zachorować na tzw. otępienie czołowo-skroniowe, formę demencji podobną do choroby Alzheimera, dowodzą naukowcy. I radzą nie lekceważyć tych charakterystycznych objawów. Nie oznacza to oczywiście, że każdy miłośnik Monty Pythona ma uszkodzenia w mózgu.

Otępienie czołowo-skroniowe stanowi kilkanaście procent wszystkich postaci demencji.

Badania opublikowano w „Gazecie Alzheimerowskiej” („Journal of Alzheimer's Disease”).

(IAR)

Czytaj także

Nowa szansa na leczenie choroby Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:00
Naukowcy są w ocenach ostrożni, ale pełni optymizmu. Nowy lek może znacznie spowalniać rozwój choroby Alzheimera, oświadczyli badacze na Międzynarodowej Konferencji Towarzystwa Alzheimerowskiego w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pielęgniarki i położne - ciche bohaterki drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 02:09
- Im więcej czasu, energii, wysiłku i wiedzy położne i pielęgniarki będą mogły poświęcić pacjentom, tym mniej ludzi będzie korzystało z ostrej medycyny naprawczej - mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybiotyki stosuj rozważnie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 22:22
To hasło pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Będzie on obchodzony od 16 do 22 listopada z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
rozwiń zwiń