Nauka

Polscy archeolodzy nagrodzeni w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 11:11
Dwa polskie projekty naukowe zostały nagrodzone w konkursie czasopisma Luxor Times Magazine.
Świątynie w Deir el-Bahari.
Świątynie w Deir el-Bahari.Foto: Eigene Aufnahme/Wiki.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze. Było to rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Luxor Times Egyptological Awards” (Nagrody Egiptologicznej Luxor Times). Redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. Luxor Times Magazine to czasopismo, które przybliża tematykę historyczną, kulturalną i turystyczną związaną z całym Egiptem.

W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja CAŚ UW oraz University of Delaware w USA, kierowana przez Iwonę Zych oraz prof. Stevena Sidebothama, która działa w Berenike. Przedmiotem badań jest ptolemejsko-rzymski port nad Morzem Czerwonym. W zeszłym roku archeolodzy znaleźli tam fragmenty steli (kamiennych płyt) faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano.

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodę przyznano również projektowi CAŚ UW - Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, która działa od lat 60. XX wieku. Badaniami kieruje obecnie dr Zbigniew E. Szafrański. Świątynia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Egipt
Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grobowiec Tutenchamona skrywa nieznane komory?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 00:02
Wyniki wstępnych badań termograficznych w słynnym grobowcu w Dolinie Królów wskazują na możliwość istnienia ukrytych komór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń