Nauka

Akustyczna analiza głosu i artykulacji mowy pomaga wykryć chorobę Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 12:45
- Przebadaliśmy tą metodą kilkuset pacjentów naszego szpitala. Teraz chcemy wykonać badania przesiewowe na większej grupie osób, które ukończyły 65. rok życia - poinformował prof. Tomasz Kręcicki.
- Metoda pozwala wytypować osoby podatne na tę przypadłość. Ostateczna diagnoza należy zawsze do specjalistów m.in. psychiatrów, neurologów, którzy korzystają też z wyników tomografii komputerowej. Wczesne wykrycie ma jednak decydujące znaczenie dla leczenia i efektów powstrzymania choroby - podkreślił lekarz
- Metoda pozwala wytypować osoby podatne na tę przypadłość. Ostateczna diagnoza należy zawsze do specjalistów m.in. psychiatrów, neurologów, którzy korzystają też z wyników tomografii komputerowej. Wczesne wykrycie ma jednak decydujące znaczenie dla leczenia i efektów powstrzymania choroby - podkreślił lekarzFoto: Glow Images/East News

10 tys. starszych osób zostanie przebadanych metodą akustycznej analizy głosu i artykulacji mowy, która pozwala na wczesne wykrycie objawów m.in. choroby Alzheimera czy zespołu otępiennego.

Jak powiedział kierownik kliniki otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Tomasz Kręcicki, opracowana w 2014 roku w tej placówce metoda jest tania i skuteczna.

- Przebadaliśmy tą metodą kilkuset pacjentów naszego szpitala. Teraz chcemy wykonać badania na większej grupie. Celem jest nie tylko potwierdzenie skuteczności metody, ale przede wszystkim zdiagnozowanie pacjentów w grupie największego ryzyka - wyjaśnił Kręcicki.

Poinformował, że badania będą przeprowadzone w trzech dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu i Łodzi i będą współfinansowane przez urzędy marszałkowskie.

- Te trzy samorządy odpowiedziały pozytywnie na naszą propozycję. Badania będą wykonywane w różnych miejscach. Nie tylko w szpitalach, przychodniach zdrowia, ale też np. w klubach seniora. Będzie się mógł przebadać każdy chętny - dodał lekarz.

Niezwykła metoda

Wrocławscy eksperci po dwóch latach badań w 2014 roku opracowali metodę i prototyp urządzenia pomocnego do postawienia właściwej diagnozy w chorobach neurodegeneracyjnych, przy zespole otępiennym czy we wczesnym wykryciu choroby Alzheimera.

Badanie nie trwa dłużej niż 10 minut i polega na nagraniu wcześniej przygotowanych testów np. pacjent najpierw ma 10 razy powiedzieć jedną głoskę, a następnie tę samą głoskę dowolną ilość razy ma powtórzyć.

Metoda potwierdza, że gdy pacjent musi liczyć zupełnie inaczej wypowiada daną głoskę. Badany jest czas wypowiadania głoski, ale i rozkład energii przy jej wypowiadaniu.

Analiza głosu i artykulacji mowy pozwala na stwierdzenie trudności w połączeniach pomiędzy aparatem mowy a mózgiem, a tym samym wytypowanie chorych.

Do analizy służą opracowane specjalnie algorytmy i rodzaj programu komputerowego. Samo urządzenie do badania składa się z czułych mikrofonów i nagrywarki i jest wielkości telefonu komórkowego.

***

Choroba Alzheimera to rodzaj otępienia spowodowanego neurodegeneracją oraz zmianami naczyniowymi w mózgu. Dotyczy głównie osób starszych i objawia się zaburzeniami pamięci, równowagi i wszystkich zmysłów.

Wczesne postawienie diagnozy pozwala na zahamowanie tych procesów i odpowiednią rehabilitację chorego. Obecnie choroba diagnozowana jest na podstawie obserwacji, wywiadu i testów neuropsychologicznych. 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2016 roku na Alzheimera cierpiało ok. 26 mln osób.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna NAUKA
Czytaj także

Kilka prostych sposobów na to, by dłużej cieszyć się zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 23:21
- Ważne jest to, byśmy mobilizowali się nawzajem, bo cele do osiągnięcia są niezwykle istotne i warto zabiegać o to, by mając lat 70-80 być w jak najlepszej formie - zachęca kardiolog, prof. Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń