Nauka

Mistrzowie z Kwidzyna

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 14:24
Badania DNA potwierdziły tożsamość pochowanych w Kwidzynie mistrzów krzyżackich.

Ledwie przebrzmiały emocje związane z potwierdzeniem odnalezienia szczątków Kopernika, a już badania DNA dostarczają nam nowych emocji. Analizy naukowców pozwalają potwierdzić, że na 95-96 proc. szczątki, które znaleziono w zeszłym roku w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, należą do wielkich mistrzów krzyżackich.

Wielcy mistrzowie, o których tu mowa, to Werner von Orseln (pełnił funkcję głowy Zakonu Krzyżackiego w latach 1324-1330), Ludolf Koenig (wielki mistrz w latach 1342-1345) oraz Heinrich von Plauen (kierował zakonem w latach 1410- 1413). Ich szkielety znaleziono w krypcie pod prezbiterium kwidzyńskiej katedry w maju 2007 roku. Już pozostałości strojów sugerowały, że szczątki należały do ważnych osobistości. Natrafiono przy nich na np. charakterystyczne zapinki od płaszczy oraz fragmenty jedwabnych tkanin. W średniowieczu na szaty z tego materiału pozwolić sobie mogli tylko najbogatsi i najwyżsi dostojnicy. Kolejnego argumentu co do identyfikacji pochowanych w Kwidzynie osób dostarczyły badania dendrochronologiczne desek z trumien. W grudniu zeszłego roku zdecydowano się na przeprowadzenie badań DNA. Kilka dni temu poznaliśmy ich wyniki.

- Zarówno badania antropologiczne jak i badania DNA pozwalają nam uprawdopodobnić tezę, że mamy do czynienia ze szczątkami wielkich mistrzów krzyżackich. Możemy to stwierdzić z 95-96 proc. pewnością - powiedział na konferencji prasowej Bogumił Wiśniewski, archeolog z Kwidzyna, który nadzoruje badania.

A zatem wszelkie nauki szczegółowe potwierdzają przypuszczenia, że Kwidzyn jest miejscem spoczynku mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (tak bowiem brzmiała pełna nazwa tego zgromadzenia). Teraz tę niezwykłą tezę powinny potwierdzić badania historyczne. Naukowców czeka zatem żmudne przeszukiwanie archiwów i lektura średniowiecznych dokumentów, które mogłyby potwierdzić istnienie nekropolii mistrzów krzyżackich w Kwidzynie.

(fw)

Czytaj także

Konserwatorzy rekonstruują krzyżackie chorągwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 13:28
Będą główna ozdobą wystawy na 400-lecie Grunwaldu.
rozwiń zwiń