Nauka

Ekspert: co piąty Polak ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 15:24
- Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne odczuwa każdego roku ok. 7,5 mln Polaków - poinformował konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Filip Rybakowski.
Audio
  • Według szacunków z powodu różnego rodzaju zaburzeń w tym obszarze cierpi w naszym kraju ponad 7 milionów osób - powiedział prof. Filip Rybakowski (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

- Co druga osoba, która je odczuwa, nie wymaga jeszcze pomocy, ale i tak mamy pokaźną liczbę kilku milionów Polaków, którzy już jej potrzebują - podkreślił prof. Filip Rybakowski, który jest kierownikiem Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Piotr Gałecki wskazał, że najczęściej występuje depresja, która jest już drugą po chorobach sercowo-naczyniowych przyczyną niezdolności do pracy osób w wieku produkcyjnym, a wkrótce znajdzie się pod tym względem na pierwszym miejscu.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Zachorowalność z powodu depresji stale się zwiększa, w latach 2008-2015 liczba sprzedawanych w naszym kraju opakowań antydepresantów wzrosła o prawie jedną trzecią. Każdego miesiąca leki te kupuje już 1,5 mln Polaków - zaznaczył specjalista.

Według prof. Rybakowskiego zaburzenia psychiczne są największym zagrożeniem dla zdrowia naszego społeczeństwa.

- Razem wzięte stanowią one już główną przyczynę niepełnosprawności. Wynika to z tego, że często występują w młodym wieku, nawet u dzieci i młodzieży, i mogą trwać do końca życia. Co drugi dorosły pacjent psychiatryczny miał pierwsze objawy choroby przed 18. rokiem życia - wyjaśnił.

Prof. Gałecki przypomniał, że depresja zwiększa ryzyko innych schorzeń, takich jak choroby sercowo-naczyniowe oraz demencja. - Depresja jest zwiastunem otępienia, nawet wtedy, gdy jest właściwie leczona - zwrócił uwagę.

Prof. Rybakowski powiedział, że konieczne jest rozwijanie psychiatrii środowiskowej, polegającej na leczeniu chorych głównie poza szpitalami, w centrach zdrowia psychicznego. - Konieczne jest również włączenie do leczenia zaburzeń psychicznych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, przynajmniej w zakresie podstawowych leków psychotropowych - oświadczył.

Dużym problemem w prowadzeniu terapii jest dostęp do leków długo działających, które pozwalają chorym normalnie funkcjonować. Pacjenci często przerywają leczenie, a lek niebrany nie działa. Szczególnie w schizofrenii rozwiązaniem są preparaty przyjmowane raz w miesiącu. Niestety w Polsce terapie tego typu nie są refundowane.

IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie psychologia
Czytaj także

Wypalenie zawodowe. "Depresja w miejscu pracy"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 12:10
- O wypaleniu zawodowym mówimy w przypadku stanu psychofizycznego wyczerpania, spowodowanego długotrwałym narażeniem na stres w miejscu pracy - tłumaczy psycholog Dominika Markowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja - gniew skierowany przeciw sobie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 14:30
Lila Łempicka, psycholog i trenerka rozwoju osobistego, przez 20 lat chorowała na depresję. Teraz sama pomaga osobom chorym.
rozwiń zwiń