Nauka

Przełom w walce z chorobą Parkinsona? Odkrycie hiszpańskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 10:01
Wytwarzana przez ludzki organizm melatonina może okazać się skutecznym środkiem w walce z chorobą Parkinsona. Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że hormon ten przywraca funkcje genów dotkniętych tym schorzeniem.
Zdjęcie ilustarcyjne
Zdjęcie ilustarcyjneFoto: Glowa Images/East News

Choroba Parkinsona charakteryzuje się występowaniem zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w istocie czarnej oraz w innych obszarach barwnikonośnych mózgowia. Proces neurodegeneracyjny postępuje powoli i stopniowo w ciągu kilkunastu lat.

Czytaj wiecej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Hiszpański naukowiec Dario Castroviejo poinformował, że w trakcie badań okazało się, że melatonina (hormon wytwarzany u człowieka przez szyszynkę, gruczoł dokrewny usytuowany w centralnej części mózgu) jest skutecznym środkiem naprawiającym mitochondria, które są odpowiedzialne m.in. za oddychanie komórek, specjalizację, poziom energii, a także śmierć komórki.

- Terapia melatoniną pomagała nie tylko odbudować szkody, jakie choroba dokonała w mitochondriach, ale również w genach regulujących ich pracę - wyjaśnił Castroviejo. Dodał, że melatonina zarówno hamowała rozwój choroby Parkinsona, jak też przywracała funkcje zaatakowanych schorzeniem genów.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna
Czytaj także

Ekspert: powtarzających się bólów głowy nie należy lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 11:15
- Coraz więcej osób przestaje traktować ból głowy jako zwykłą dolegliwość, z którą trzeba żyć. Coraz częściej z tego powodu zgłaszamy się do lekarza po poradę - powiedział neurolog dr Tomasz Nowakowski.
rozwiń zwiń