Nauka

Hieny wybrały Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:30
Dlaczego hieny, zamieszkujące Europę 10 tys. lat temu, przeniosły się do Afryki?

Zespół naukowców z National Museum of Natural Sciences przeanalizował wpływ zmian klimatycznych na przetrwanie hieny cętkowanej w Europie przed 10 tysiącami lat. Okazało się, że zmiany te odegrały ważną rolę. Naukowcy twierdzą jednak, że na ostateczne wymarcie tego gatunku na kontynencie wpływ miała również ekspansja człowieka i zmiany wśród roślinożerców.

- Zmiany klimatyczne w przeszłości nie były bezpośrednio odpowiedzialne za wymarcie hieny cętkowanej w południowej Europie. Był to jednak jeden z czynników - powiedziała autorka badań, naukowiec z National Museum of Natural Sciences, Sara Varela.

Zgodnie z badaniami populacja hieny w Afryce i Europie została rozdzielona podczas największego zlodowacenia. Warunki klimatyczne w południowej Europie 21 tys. lat temu były ekstremalne dla tego gatunku. Klimat europejski przechodził w tym okresie drastyczne zmiany, takie jak ekspansja człowieka i zwierząt roślinożernych. Według specjalistów przetrwanie hien mogło być narażone przez kombinacje tych trzech czynników razem, ale nie wyłącznie z powodu klimatu.

Zespół naukowców przebadał zmiany klimatyczne w przeszłości i zidentyfikował najbardziej sprzyjające przestrzenie dla hieny w Europie, korzystając z modelu różnych scenariuszy klimatycznych podczas plejstocenu. Drugi model oszacował surowość warunków klimatycznych, w których gatunek mógłby przetrwać. - Warunki klimatyczne w południowej Europie były przez cały czas w granicach tolerowanych przez ten gatunek - dodała Varela.

Hiena cętkowana wymarła pod koniec późnego plejstocenu, około 10 tys. lat temu, w okresie ostatniego największego zlodowacenia i ekspansji homo sapiens. Ogromny gatunek zniknął z Europy na zawsze, choć wytrzymał jeszcze przez jakiś czas i zmodyfikował swój geograficzny zasięg w celu przetrwania.

Terytorium zamieszkiwania hieny cętkowanej, mięsożercy powszechnie występującego w Afryce subsaharyjskiej, zmienił się znacznie od plejstocenu do czasów obecnych. Dziś można ją już spotkać tylko w Afryce, a podczas plejstocenu była obecna także w Eurazji.

(ki)

Zobacz więcej na temat: Afryka Europa homo sapiens
Czytaj także

PALEONTOLOGIA: Wiekowe chrząszcze

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2008 13:26
Większość ze znanych współcześnie grup chrząszczy pojawiła się na ziemi w czasach dinozaurów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PALEONTOLOGIA: Dinozaury rosły szybko

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2008 07:55
Prahistoryczne gady rozmnażały się zanim uzyskiwały dorosły wzrost.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PALEONTOLOGIA: Owady-zabójcy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2008 15:34
To insekty są odpowiedzialne za wyginięcie dinozaurów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznany prehistoryczny gad

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:34
Ponieważ gatunek jest kluczowy dla zrozumienia ewolucji zwierząt, nadano mu nazwę Darwinopterus.
rozwiń zwiń