Nauka

W Poznaniu grasują łowcy meteorytów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 19:24
Geoffrey Notkin i Steve Arnold, łowcy meteorytów z programu stacji Discovery "Meteorite Men", rozpoczęli badania na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne - meteoryt
Zdjęcie ilustracyjne - meteorytFoto: Koefbac/Wikimedia Commons/CC

Steve Arnold jest zawodowym łowcą meteorytów z 20-letnim stażem, w 2005 roku odnalazł 650-kilogramowy - największy dotąd odkryty - meteoryt żelazno-kamienny.

Geoffrey Notkin to łowca, naukowiec, fotograf i autor wielu publikacji o meteorytach. W Poznaniu kontynuują oni podróż po miejscach na świecie, gdzie spadły kosmiczne kamienie.

Ekipa "Meteorite Men" przed przyjazdem do Polski odwiedziła Szwecję i Rosję.

- Mamy w tym konkretnym przypadku niezwykle gościnną ofertę od profesora Andrzeja Muszyńskiego z instytutu geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na przeszukiwanie obszaru rezerwatu. Nie robimy tego dla zysku własnego, podpisaliśmy umowę z uniwersytetem, że wszelkie znaleziska jemu przekażemy, lecz pobyt tu i zrobione w tym czasie zdjęcia stanowią dużą wartość dla nas i naszego programu - powiedział Geoffrey Notkin

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Meteoryty to cenne bryły pozaziemskie, mające wartość naukową, ale także kolekcjonerską oscylującą od kilku do kilku tysięcy dolarów za gram. Najdroższy meteoryt, jaki znaleźli i sprzedali Notkin i Arnold, kosztował nabywcę 300 tys. dolarów.

mr

Czytaj także

Dzisiejszej nocy wystąpi maksimum aktywności roju meteorytów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:15
Dla astronomów-amatorów to doskonała wiadomość. Początek roku to dla nich okres posuchy. Po styczniowych Kwadrantydach aż do dziś nie ma na niebie ciekawego roju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt spod Giżycka trafi do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 06:10
12 tys. zł zapłacił Uniwersytet Śląski za 65-gramowy meteoryt, który pod koniec kwietnia spadł w Sołtmanach pod Giżyckiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sięgniemy wzrokiem poza granice galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 17:53
Wkrótce na orbicie ziemi pojawi się nowy radioteleskop przewyższający swoją mocą dotychczasowe urządzenia.
rozwiń zwiń