Nauka

Szczur uratuje kolegę i podzieli się posiłkiem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:50
Mając wybór pomiędzy samotnym jedzeniem i ratowaniem kolegi, szczur wybierze to drugie, a następnie podzieli się jedzeniem. To pierwszy dowód na empatię u małych ssaków.

Dotąd myślano, że empatia zdarza się tylko u ludzi i naczelnych. Oznacza to, że zachowania prospołeczne rozwinęły się dużo wcześniej niż myślano. Z punktu widzenia neuropsychologii jest jeszcze ciekawiej: odtąd można używać szczurów do modelowania ludzkich zachowań społecznych.

- Wiadomo, że empatia nie jest cechą tylko i wyłącznie ludzką. Od dawna są dowody na jej istnienie wśród małp, ale nie u gryzoni – mówi współautor najnowszej publikacji w "Science" Jean Decety, psychiatra z University of Chicago. 

Na czym polegał eksperyment? Dwa szczury dzieliły ze sobą klatkę przez dwa tygodnie, żeby się ze sobą zapoznać. Następnie jedno ze zwierząt zostało umieszczone w ciasnym urządzeniu, które jednak mogło być otwarte z zewnątrz. Drugi szczur pozostawał wolny na zewnątrz urządzenia. 

Pierwszym objawem było "zarażenie emocjonalne": wolny szczur był wyraźnie podenerwowany uwięzieniem kolegi. Dzielił jego stres. Naukowcy oddzielają ten etap od prawdziwej empatii. Ale kolejnym krokiem było już coś, co można nazwać empatią. Szczury były podenerwowane, ale zachowały na tyle ziemnej krwi, aby poszukać wyjścia z sytuacji (paraliżujący strach jest jednym z możliwych zakończeń "zarażenia emocjonalnego"). Wolny kolega krążył wokół więzienia, gryzł je, spędzał przy nim dużo czasu, wykorzystując dziury, aby dotykać (i  uspokajać?) uwięzionego. Wreszcie uwalniał kolegę.

Badacze przeprowadzili eksperyment z wieloma zwierzętami i w różnych wersjach kontrolnych, na przykład z pustym "więzieniem", aby sprawdzić. Czy wolnymi szczurami nie powoduje zwykła ciekawość. Okazało się, że szczury ignorowały puste urządzenie.

Inną wersją był wybór pomiędzy czekoladą a uwięzionym kolegą. W klatce pojawiały się wtedy dwa nowe obiekty: więzienie z kolegą i pudełko z czekoladkami. Szczury otwierały to drugie, ale w ponad połowie przypadków, oceniwszy zawartość, wracały do więźnia, z którym potem, po uwolnieniu, dzieliły się słodyczami.

To szczurze panie częściej były w stanie otworzyć klatkę. To zbieżne z teorią, że empatia różni się w zależności od płci i że płeć piękna odczuwa ją mocniej. Co ważne, szczury nie wiedziały, jak otworzyć więzienie. Musiały wymyślić to same. 

(ew/popsci.com)

 

Zobacz więcej na temat: Chicago psychologia
Czytaj także

Współczucie stworzyło człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 14:00
Czy można zrekonstruować uczucia dawnych gatunków człowieka? Okazuje się, że tak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Empatia według przedszkolaka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 08:45
Co sprawia, że śmiałe przedszkolaki przejawiają mniej empatii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pocałunek: dwa różne cele w jednym wydarzeniu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 00:03
Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej harmonijnego niż spotkanie dwóch ust. Okazuje się, że męska intertretacja tego wydarzenia jest zupełnie inna od damskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogaci mniej współczują

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 10:30
Zamożność może mieć negatywny wpływ na zdolność do odczuwania współczucia - wynika z badań.
rozwiń zwiń