Nauka

Bukiet na grobie sprzed 14 000 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 00:01
To najstarszy bezsporny przykład żegnania zmarłego kwiatami. Grób z kwiatami odnaleziono w Izraelu.
Kwiaty
KwiatyFoto: Flickr.com/cc
Bukiet na grobie sprzed 14 000 lat 
To najstarszy bezsporny przykład żegnania zmarłego kwiatami. Grób z kwiatami odnaleziono w Izraelu. 
Oprócz pyłków kwiatowych w grobie znaleziono ślady roślin aromatycznych, mięty i szałwii.
To najstarszy dowód na chowanie ludzi ze świeżymi kwiatami i roślinami, mówi Dani Nadel, archeolog z Uniwersytetu w Haifie. 
Grób, a dokładniej zagłębienie, do ktĻrego złożono zwłoki, odkryto w jaskini Raqefet na górze Karmel (Izrael). Ludzie, którzy grzebali tam swoich zmarłych, należeli do kultury natufijskiej, która rozwijała się na Bliskim Wschodzie od ok. 15 000 lat. To właśnie kultura natufijska stanowiła pomost pomiędzy paleolitem a neolitem: jej twórcy zaczęli przechodzić z nomadycznego na osiadły styl życia. Stworzyli osiedla, udomowili wilki i rozpoczęli procedurę udomawiania zbóż. Wygląda na to, że także oni zaczęli żegnać zmarłych kwiatami.
Kiedyś uważano, że pierwszym dowodem na takie zwyczaje pochodził z jaskini Shanidar w Iraku, gdzie znaleziono pyłki kwiatów na pochówku sprzed 35 000 lat. Dopiero niedawne badania wskazały, że pyłki znalazły się tam przypadkowo i zostały przywleczone przez gryzonie. 
Właśnie dlatego to kwiaty z Raqefet są teraz najstarszym bukietem nagrobnym. 
W jaskini badania prowadzone są od 2004 roku. W sumie odkryto tam 29 szkieletów. Pyłki kwiatowe i pozostałości roślin aromatycznych pochodzą z okresu pomiędzy 13 700 i 11 700 lat temu. Ich obecność potwierdzono już w szeregu badań.
- Niemal każde natufijskie stanowisko przynosi nam coś nowego - mówi Anna Belfer-Cohen z Uniwersytetu Hebrajskiego. - Raqefet to wspaniały i niezwykły przykład. 

Oprócz pyłków kwiatowych w grobie znaleziono ślady roślin aromatycznych, mięty i szałwii.To najstarszy dowód na chowanie ludzi ze świeżymi kwiatami i roślinami, mówi Dani Nadel, archeolog z Uniwersytetu w Haifie. 

Grób, a dokładniej zagłębienie, do którego złożono zwłoki, odkryto w jaskini Raqefet na górze Karmel (Izrael). Ludzie, którzy grzebali tam swoich zmarłych, należeli do kultury natufijskiej, która rozwijała się na Bliskim Wschodzie od ok. 15 000 lat temu.

To właśnie kultura natufijska stanowiła pomost pomiędzy paleolitem a neolitem: jej twórcy zaczęli przechodzić z nomadycznego na osiadły styl życia. Stworzyli osiedla, udomowili wilki i rozpoczęli procedurę udomawiania zbóż, np. jęczmienia. Wygląda na to, że także oni zaczęli żegnać zmarłych kwiatami.

Kiedyś uważano, że pierwszym dowodem na takie zwyczaje pochodził z jaskini Shanidar w Iraku, gdzie znaleziono pyłki kwiatów na pochówku sprzed 35 000 lat. Dopiero niedawne badania wskazały, że pyłki znalazły się tam przypadkowo i zostały przywleczone przez gryzonie. Właśnie dlatego to kwiaty z Raqefet są teraz najstarszym bukietem nagrobnym. 

W jaskini badania prowadzone są od 2004 roku. W sumie odkryto tam 29 szkieletów, z których jeden zapewne należał do szamana. Pyłki kwiatowe i pozostałości roślin aromatycznych pochodzą z okresu pomiędzy 13 700 i 11 700 lat temu. Ich obecność potwierdzono już w szeregu badań.

- Niemal każde natufijskie stanowisko przynosi nam coś nowego - mówi Anna Belfer-Cohen z Uniwersytetu Hebrajskiego. - Raqefet to wspaniały i niezwykły przykład. 

(ew/LiveScience)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Egipski posąg zaczął sam się obracać

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 20:00
Figurka powinna stać w miejscu, a nie kręcić wokół własnej osi. Tymczasem jedna z figur w Muzeum w Manchesterze zaczęła się kręcić bez żadnej interwencji z zewnątrz (zobacz film).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrycie Polaków z UW: nietknięty peruwiański grób pełen złota

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 11:50
Grobowiec zawierający szkielety 63 osób, ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych, alabastru i innych materiałów znaleźli polscy archeolodzy pracujący w Peru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rysunki naskalne z Altamiry starsze niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:34
Rysunki koni i bizonów, które zdobią słynną, hiszpańską Jaskinię Altamirę powstawały na przestrzeni 22 tysięcy lat -wynika z badań uniwersytetów w Kraju Basków, Barcelonie i Bristolu.
rozwiń zwiń