Nauka

Przez cały grudzień można obserwować przeloty stacji kosmicznej ISS nad Polską

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 13:54
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) krąży wokół Ziemi po orbicie o wysokości około 400 kilometrów. Jednego okrążenia dokonuje w ciągu około półtorej godziny.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Ziemi
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle ZiemiFoto: NASA

Aby ją dostrzec konieczne są odpowiednie warunki - musi przelatywać nad naszą okolicą w takim miejscu, aby promienie słoneczne odbijały się od stacji pod odpowiednim kątem powodując, że widzimy ją jako poruszający się po niebie jasny, świetlny punkt, zazwyczaj jaśniejszy niż inne satelity. Musi to nastąpić dodatkowo o odpowiedniej porze, kiedy jest wystarczająco ciemno.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Takie warunki będą panowały przez większą część grudnia, przy czym szczególnie jasne przeloty będzie można dostrzec wieczorami od 7 do 16 grudnia. Najjaśniejsze grudniowe przeloty nastąpią: 9 grudnia pomiędzy godz. 17.12 a 17.16 oraz 11 grudnia pomiędzy godz. 17.05, a 17.09 (dane dla Warszawy).

W przypadku Warszawy maksymalny blask, jaki osiągnie stacja ISS, wyniesie minus 3,3 magnitudo, a to sporo jaśniej niż najjaśniejsze gwiazdy widoczne wieczorem. Tak więc, jeśli dostrzeżemy w stosownych godzinach bardzo jasny punkt przemieszczający się po niebie, który nie jest samolotem, to prawie na pewno będzie to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Konkurencją w jasności mogą być dla stacji ISS błyski satelitów Iridium, ale są one krótkotrwałe, natomiast przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widać nieraz przez kilka minut.

Czy można przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi przelot? Jak najbardziej. Wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych pokazujących przeloty satelitów, wybrać swoją miejscowość lub podać współrzędne geograficzne, aby otrzymać prognozę widocznych przelotów stacji ISS na najbliższe dni.

Są też bezpłatne, przeznaczone do tego celu programy komputerowe. Można również wykorzystać aplikacje mobilne na telefonie komórkowym, np. Heavens Above czy ISS Detector. Aplikacja mobilna dodatkowo przypomni nam na kilka minut przed przelotem, że nastąpi takie wydarzenie, dzięki czemu nie przegapimy go.


PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

Polak z NASA: przyszedł czas na badania księżyca Saturna - Tytana

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 08:48
- To bardzo ciekawe miejsce, na którym mogło rozwinąć się życie - powiedział Artur Chmielewski, pracujący w NASA polski inżynier, manager zakończonej już misji Rosetta.
rozwiń zwiń