Nauka

Turystyka kosmiczna przyspieszy ocieplenie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 15:20
Turystyka kosmiczna spowoduje wzrost emisji sadzy porównywalny z emisjami powodowanymi obecnie przez lotnictwo cywilne.

O wroście emisji sadzy alarmują naukowcy na łamach „Nature”.

Według materiału, opartego na symulacji badawczej, opublikowanego w Geophysical Research Letters, tysiąc komercyjnych lotów rakietowych rocznie może zmienić obieg gazów atmosferycznych, w tym ozonu. Oznaczałoby to wzrost temperatury w rejonach polarnych o 1 stopień Celsjusza i redukcję obszaru polarnego lodu morskiego o 5-15 proc.

Czy zatem kosmiczna turystyka doprowadzi do katastrofy? - Istnieją fundamentalne ograniczenia, określające ile materiałów ludzie mogą wynieść na orbitę bez znaczącego wpływu na środowisko – wyjaśnia Nature Martin Ross, klimatolog z Aerospace Corporation w Los Angeles, stan California, autor badań.

Komercyjne loty kosmiczne są jedną z branż, która szybko się rozwijają. 22 października Speceport America, firma komercyjna z Nowego Meksyku, otworzyła pierwszy na świecie pas startowy na prywatnym kosmodromie w Las Cruces. W ciągu  następnych trzech lat komercyjne firmy, które będą miały swoją bazę na tym kosmodromie, np. Virgin Galactic, zamierzają dokonywać dwóch lotów dziennie z turystami kosmicznymi.

Jak informuje Nature, komercyjne rakiety kosmiczne korzystają z taniego paliwa - spalają kerozynę używaną w silnikach lotniczych i płynny tlen. Niektóre z nowych firm na rynku, jak choćby Virgin Galactics, planują rozwijanie własnych pojazdów opartych na innych paliwach silnikowych m.in. syntetycznych węglowodorach z dodatkiem tlenku azotu. Jak twierdzi Ross, takie paliwo emituje jednak jeszcze więcej sadzy niż tradycyjne paliwo rakietowe oparte na kerozynie.

(ew)

Czytaj także

Prywatne statki kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 11:28
50 mln dolarów wydadzą prywatne firmy na zbudowanie kosmicznych statków załogowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do hoteli kosmicznych poszukiwany personel

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 14:57
Amerykańska firma Bigelow Aerospace poinformowała astronautów, których niepokoi perspektywa przyszłych redukcji w NASA, że jest gotowa ich zatrudnić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy lot statku kosmicznego dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 11:00
Kolejne loty próbne w przyszłym roku. Potem będzie można rezerwować bilety.
rozwiń zwiń