Nauka

W Krakowie powstaje zderzacz cząstek!

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 23:00
W Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisano kontrakt na wykonanie 12 głównych magnesów synchrotronu - rodzaju akceleratora cząstek, emitującego promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu.
W Krakowie powstaje zderzacz cząstek
Foto: fot. sxc.hu
W Krakowie powstaje zderzacz cząstek. Podpisano umowę na jego główne części
W Collegium Novum UJ podpisano kontrakt na wykonanie 12 głównych magnesów synchrotronu - rodzaju akceleratora cząstek emitującego promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu. 
Synchrotron ma zostać uruchomiony w Krakowie w 2014 roku. 
Jak podkreślił podczas uroczystości dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris prof. Marek Stankiewicz, magnesy to "serce synchrotronu". - Magnesy powodują zmianę trajektorii cząstek naładowanych poruszających się z prędkością bliską prędkości światła. Poruszają się w próżni. Przy każdej zmianie trajektorii jest imitowanie promieniowanie elektromagnetyczne, które nazywa się promieniowaniem synchrotronowym. To "serce" u nas będzie najwyższej półki technologicznej - powiedział prof. Stankiewicz.
Synchrotron to rodzaj akceleratora cząstek. Jest stosowany do badań m.in. w fizyce, chemii, materiałoznawstwie, geologii, mineralogii, biochemii, farmakologii, biologii i medycynie. Przy jego pomocy można wykonać analizy, których nie da się przeprowadzić stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego.
Polski synchrotron nie będzie duży (jak na zderzacz). Będzie mieć obwód 96 metrów. Jest wzorowany na jednym z bardzo nowoczesnych szwedzkich synchrotronów. Będzie umiejscowiony na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Pychowicach. Będzie pierwszym tego typu urządzeniem w Europie środkowej.
Na świecie pracuje kilkadziesiąt takich urządzeń, najwięcej w Japonii i USA. W Europie Zachodniej jest ok. 10 synchrotronów, najbliższe Polsce znajdują się w Niemczech i Szwecji.
W chwili obecnej około 150 polskich naukowców używa promieniowania synchrotronowego jako narzędzia w swoich badaniach naukowych. Zdecydowana większość z nich pracuje we współpracy z kolegami z zagranicznych ośrodków. Uruchomienie synchrotronu w naszym kraju sprawi, że promieniowanie synchrotronowe stanie się dla nas łatwo dostępne. 

Synchrotron ma zostać uruchomiony w Krakowie w 2014 roku. 
Jak podkreślił podczas uroczystości dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, profesor Marek Stankiewicz, magnesy to "serce synchrotronu". - Powodują one zmianę trajektorii cząstek naładowanych, poruszających się z prędkością bliską prędkości światła. Przemieszczają się one w próżni. Przy każdej zmianie trajektorii jest emitowane promieniowanie elektromagnetyczne, które nazywa się synchrotronowym. To "serce" u nas będzie z najwyższej półki technologicznej - powiedział profesor Stankiewicz.

Synchrotron to rodzaj akceleratora cząstek. Jest stosowany do badań m.in. w fizyce, chemii, materiałoznawstwie, geologii czy biochemii. Przy jego pomocy można wykonać analizy, których nie da się przeprowadzić, stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego.

Polski synchrotron nie będzie duży (jak na zderzacz). Jego obwód wyniesie 96 metrów. Jest on wzorowany na jednym z bardzo nowoczesnych szwedzkich synchrotronów. Zostanie umiejscowiony na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Pychowicach. Będzie pierwszym tego typu urządzeniem w Europie środkowej. Na świecie pracuje kilkadziesiąt Synchrotronów, najwięcej w Japonii i USA. W Europie Zachodniej jest około 10, najbliższe znajdują się w Niemczech i Szwecji.

W chwili obecnej około 150 polskich naukowców używa promieniowania synchrotronowego jako narzędzia w swoich badaniach. Zdecydowana większość z nich współpracuje z kolegami z zagranicznych ośrodków. Uruchomienie synchrotronu w naszym kraju sprawi, że promieniowanie synchrotronowe stanie się dla nas łatwo dostępne. 

(ew/PAP/NCPS)

Czytaj także

W Krakowie zdecydują o przyszłości fizyki cząstek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 21:30
To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fizyki ostatnich lat. Do Krakowa zjadą specjaliści od fizyki cząstek i będą zastanawiać się nad przyszłością swoich badań.
rozwiń zwiń