Nauka

Zagrożone wyginięciem pingwiny Humboldta można już oglądać w krakowskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 19:48
W ogrodzie zoologicznym w Krakowie otwarto nowy obiekt dla tych zwierząt, zbudowany kosztem 3,6 mln zł.
Audio
  • Opiekun pingwinów Patryk Pufelski o swoich podopiecznych (IAR)
Pingwiny Humboldta
Pingwiny HumboldtaFoto: Frank_am_Main/Wikimedia Commons/CC

W nowym pingwinarium 30 ptaków zasiedliło kamienistą plażę, dwa baseny i sztuczne skały, w których znajdują się szczeliny i wnęki. Posłużą one pingwinom jako miejsca budowy gniazd.

"Odpowiedzieliśmy na ogromne zapotrzebowanie społeczne"

Panoramiczne szyby umieszczone pod powierzchnią wody pozwalają na podglądanie zwierząt w czasie nurkowania, a taras widokowy, który znajduje się powyżej poziomu alei, ułatwia obserwację z wyższej perspektywy.

Jak wyjaśnił dyrektor krakowskiego zoo Józef Skotnicki, pingwiny Humboldta, zamieszkujące w naturze wybrzeża Peru i Chile, przyjechały z niemieckiego ogrodu w Halle.

- Sprowadzając pingwiny odpowiedzieliśmy na ogromne zapotrzebowanie społeczne. Liczymy, że zwiększą one frekwencję, a co za tym idzie wpływy. To z kolei pozwoli nam myśleć o kolejnych inwestycjach - powiedział.

Według niego pingwiny stały się modne, m.in. za sprawą kina. Chcą je oglądać nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorośli.

Prace związane z realizacją nowej inwestycji rozpoczęły się w sierpniu 2015 roku. Nowoczesny obiekt powstał w miejscu, w którym dotąd mieszkały borsuki. Pieniądze na zadanie pochodziły z budżetu miasta i środków własnych ogrodu.



"Nowa żyrafiarnia zwiększyła frekwencję o ok. 30 proc."

Obiekt dla pingwinów to kolejna inwestycja unowocześniająca prezentację zwierząt w krakowskim zoo.

W 2013 roku otwarto tam nową żyrafiarnię z wybiegiem o powierzchni blisko 3,9 tys. m kw. oraz pawilonem dla zwierząt podzielonym na część ekspozycyjną, zaplecze dla obsługi i korytarz dla zwiedzających, umożliwiający oglądanie zwierząt.

Według Skotnickiego tylko w pierwszym roku funkcjonowania żyrafiarni frekwencja zwiększyła się o ok. 30 proc.

Dyrektor poinformował, że w najbliższych dniach zoo ogłosi przetarg na realizację nowego przedsięwzięcia - budowę dwóch dużych wybiegów dla lampartów i jaguarów. Powinny one być gotowe w połowie przyszłego roku.

***

Zoo w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym, zlokalizowanym w Lesie Wolskim - parku leśnym, unikalnym w dużych aglomeracjach miejskich. Obecnie w obiekcie jest eksponowanych ponad 1,3 tys. zwierząt, przedstawicieli 270 gatunków.

Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad sto gatunków). Są to m.in.: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addas, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki.

PAP, IAR, kk

Czytaj także

Golachowski: wieloryba da się rozpoznać po kichu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 20:00
- Nie rozumiem, dlaczego nauka zachodnia dopiero od jakichś 15 lat zaczęła przyjmować, że zwierzęta mają swoją osobowości. To wie każdy, kto miał kota czy psa - opowiadał w Dwójce Mikołaj Golachowski, biolog i przewodnik polarny.
rozwiń zwiń