Nauka

Przełom w weterynarii? Komputer określi, czy zwierzę cierpi

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 09:47
System oparty na sztucznej inteligencji uczy się rozpoznawać ból u zwierząt. Może to pomóc we wczesnej diagnostyce i leczeniu stanów chorobowych - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
Owca
OwcaFoto: N-sky/shutterstock.com/cc

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali system oparty na sztucznej inteligencji, który wykorzystuje pięć odmiennych wyrazów owczego oblicza, aby rozpoznać, czy zwierzę cierpi, i ocenić stopień bólu.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Komputer porównuje je ze standardowym narzędziem pomiarowym opracowanym przez lekarzy weterynarii.

Wiarygodna i skuteczna ocena bólu mogłaby pomóc na wczesnym etapie choroby, co prowadziłoby do szybszego podjęcia leczenia i zmniejszenia cierpienia zwierząt.

W 2016 roku dr Krista McLennan z Uniwersytetu w Chester opracowała skalę ekspresji mimiki tych zwierząt (Sheep Pain Facion ExpressionScale - SPFES).

Zgodnie z SPFES, gdy owca odczuwa ból, na jej pysku zmienia się pięć głównych elementów: oczy stają się węższe, policzki zapadnięte, uszy pochylają się do przodu, wargi opadają, a nozdrza zmieniają się z kształtu litery U na V.

Po analizie tych objawów SPFES klasyfikował je i określał poziom bólu w skali od 1 do 10.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich pracy przyczynią się nie tylko do dobrostanu owiec, ale także zostaną zastosowane u innych gatunków zwierząt i w weterynarii.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Ścierwnik zwyczajny - ptak, który potrafi się malować

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 10:51
Zwany białosępem ptak głowę, szyję i klatkę piersiową naciera czerwonym błotem - informuje pismo "Ecology".
rozwiń zwiń