Nauka

Dziś święto Liczby Wszech Czasów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 09:31
Ma około czterech tysięcy lat, a mimo to wciąż fascynuje - nie tylko naukowców, lecz także pisarzy i reżyserów. 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi.
Dziś święto Liczby Wszech Czasów
Foto: Glow Images

Przybliżona wartość pi  to 3,14, stąd też data święta. To jedna z pierwszych znanych nam liczb niewymiernych. Określa ona stałą wartość, stanowiącą stosunek obwodu koła do jego średnicy. Astronomowie używają jej do pomiaru gęstości promieniowania, pomaga także określać pole elektryczne i magnetyczne.
Już Egipcjanie próbowali w przybliżeniu określić wartość liczby pi, ale jako pierwszy do dwóch miejsc po przecinku oszacował ją Archimedes w III w. p.n.e. Stąd nazywamy ją "stałą Archimedesa". Inna obiegowa nazwa - "Ludolfina" - została wprowadzona na cześć holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który w XVI w. podał jej wartość do 35 miejsc po przecinku. Współczesne komputery obliczają pi do ok. dziesięciu bilionów miejsc.

Liczba inspiruje również artystów. Pojawia się w filmach ("Kontakt" Roberta Zemeckisa), powieściach ("Wahadło Foucaulta" Umberto Eco) i poezji ("Liczba Pi" Wisławy Szymborskiej).
Dzień Liczby Pi jest obchodzony od 1988 roku, głównie w amerykańskich środowiskach akademickich. Ponieważ w języku angielskim słowa "pi" i "pie" ("ciastko", "placek") mają zbliżoną wymowę, 14 marca fani liczby pi przygotowują różnego rodzaju okrągłe posiłki: pizze, szarlotki i ciasta.

Polacy świętują Dzień Liczby Pi
W Kielcach Instytut Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Rozmaitości zorganizowały m.in. wykład popularnonaukowy dr hab. Halszki Tutaj-Gasińskiej "Kampania napoleońska a matematyka". Dojdzie też do rozstrzygnięcia konkursu "Portret Liczby Pi".
Z kolei w budynku Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej bity będzie rekord rozwinięcia liczby pi z pamięci. Najlepszy wynik na świecie osiągnął jak dotąd Japończyk Akira Haraguchi, który w 2006 roku wyrecytował 100 tys. cyfr składających się na liczbę pi - zajęło mu to 16,5 godziny.
Uniwersytet Śląski w Katowicach z okazji święta zaprasza na ósmy festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych. W programie znalazły się m.in. zagadki logiczne, pokazy chemiczne i wykłady.

ks

Zobacz więcej na temat: matematyka NAUKA
Czytaj także

Po co uczyć się matematyki? I jak?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 00:02
Spotkanie z prof. Bronisławem Czarnochą – z Wydziału Matematyki The City University of New York, który od lat niekonwencjonalnie uczy matematyki. Dlaczego uczniowie i studenci nie lubią tego przedmiotu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez tych liczb ciężko zbudować wolne i silne państwo

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 01:22
W PRL popularne była anegdota, że jest "prawda i prawda statystyczna". Statystyka zawsze spełniała swą misję, jednak był czas, gdy była podporządkowana celom planistycznym. Wówczas mniej informacji publikowano, bo większość niewygodnych danych nie była ujawniana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Równanie Eulera piękne jak Mozart

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 00:45
Matematyka może być piękna. Tę znaną hipotezę potwierdzają teraz szczegółowe badania mózgu. Przeprowadzili je badacze z londyńskiego uniwersytetu UCL.
rozwiń zwiń