Nauka

Na niebie widać już meteory z roju Eta Aquarydów!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 11:32
- Smuga pyłu pozostawiona przez kometę Halley'a jest szeroka, więc Ziemia przechodzi przez nią przez ponad miesiąc - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Patrzenie na bezkres gwieździstego nieba może nas doprowadzić do pytania o to skąd się to wszystko wzięło
Patrzenie na bezkres gwieździstego nieba może nas doprowadzić do pytania o to skąd się to wszystko wzięłoFoto: Glow Images/East News

Orbita słynnej komety Halley'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów. W Polsce dobrze znany jest ten ostatni rój, znacznie mniej słyszy się o pierwszym i to pomimo tego, że potrafi być on 2-3 razy aktywniejszy od Orionidów.

Przyczyna tkwi w położeniu radiantu Eta Aquarydów (czyli miejsca, z którego zdają się wybiegać jego meteory). W Polsce, na przełomie kwietnia i maja, pojawia się on dopiero w okolicach północy i nawet nad samym ranem nie znajduje się wysoko.

W Polsce możemy liczyć na kilka zjawisk

- O ile więc obserwatorzy na niższych szerokościach geograficznych i w okolicach równika, widzą Eta Aquarydy jako duży rój potrafiący dać nawet 60-70 meteorów na godzinę, w Polsce możemy liczyć na, co najwyżej, kilka zjawisk i to na rozjaśnionym poranną łuną niebie - wyjaśnił Olech.

- Eta Aquarydy możemy obserwować w przedziale dat od 19 kwietnia aż do 28 maja. Samo maksimum aktywności roju, podobnie jak u bliźniaczych Orionidów, jest bardzo szerokie, bo trwa od 3 do 10 maja. Największe szanse na najwyższą liczbę meteorów mamy jednak w okolicach nocy z 5 na 6 maja - mówił astronom.

Analiza danych z lat 1984-2001 sugeruje, że Eta Aquarydy zmieniają swoją maksymalną aktywność w cyklu 12-letnim. - W maksimum tego cyklu miały być dokładnie trzy lata temu, dlatego oczekiwano, że w 2010 roku liczby godzinne mogą dojść do 80-100. Obserwatorzy nie donosili jednak o wzmożonej aktywności roju, co sugeruje że okresowość 12-letnia wcale nie musi obecnie obowiązywać - zastrzegł Olech.

Warto sprawdzić co rój pokaże w tym roku

- Ogromną niespodziankę rój sprawił w zeszłym roku. Z danych zebranych przez International Meteor Organization (IMO), wynika że 6 maja około godziny 5 rano liczby godzinne dotarły do poziomu około 130. Był to wynik dwa razy wyższy niż typowa aktywność roju, którą podziwiamy co roku - dodał.

Zdaniem Olecha warto więc sprawdzić co rój pokaże w tym roku, tym bardziej, że warunki do obserwacji są dobre i nawet obserwatorzy w Europie mogą dostrzec wiele meteorów.

- Samo maksimum aktywności roju jest spodziewane 6 maja o godzinie 9 nad ranem. O tej porze jest już w Polsce jasno, ale dzięki temu, że maksimum jest bardzo szerokie, ranek w nocy z 5 na 6 maja będzie dobrym czasem do obserwacji. Najlepiej wyjść na obserwacje około godziny 2.30-3.00 nad ranem. O tej porze radiant roju będzie znajdował się prawie 10 stopni nad horyzontem. Do wschodu Słońca w Polsce pozostaną jeszcze dwie godziny, co spowoduje, że będziemy mieli spore szanse na dojrzenie kilku meteorów z tego ciekawego roju. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał także Księżyc, którego nów wypada 29 kwietnia, przez co na początku maja jest widoczny tylko wieczorem i nad ranem znajduje się pod horyzontem - podkreślił astronom.

PAP,kh

Czytaj także

Będzie można zobaczyć czapy polarne na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:47
W kwietniu wystąpią bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa, Saturna, Ceres i Westy. Używając teleskopu będzie można zobaczyć czapy suchego lodu na biegunach Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakiej wielkości jest nasza galaktyka?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 20:14
Trudno opowiadać o naszej planecie, czy też kosmosie, nie włączając abstrakcyjnego myślenia. Czy można więc odpowiedzieć na pytania ile czasu zajęłoby przemierzenie naszej galaktyki, czy kiedykolwiek będzie to możliwe, jakiej wielkości jest nasz układ słoneczny w porównaniu do całej galaktyki? Podjęliśmy się tego zadania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spektakularne, całkowite zaćmienie Księżyca [foto, wideo]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:08
Widać je było doskonale w obu Amerykach. W Europie nie, ale można je było obejrzeć na żywo na internetowym portalu NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe widowisko na niebie! Kolejna gratka dla fanów astronomii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 05:00
Najprawdopodobniej 22 kwietnia wystąpi maksimum aktywności roju meteorów - Lirydów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń