Nauka

Neutrina szybsze od światła? Nie: źle podłączony kabel

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 07:26
Zbyt luźno podłączony przewód, który zniekształcił pomiar eksperymentu, był przyczyną „historycznego odkrycia” w ośrodku badawczym CERN – dowodzi magazyn „Science”.
Audio
Tunel, którym puszczono cząstki neutrino
Tunel, którym puszczono cząstki neutrinoFoto: Julian Herzog/Wikimedia commons

- Złe podłączenie między (odbiornikiem) GPS a komputerem jest bez wątpienia źródłem błędu – napisał renomowany magazyn, powołując się na źródła w samym ośrodku. Oznacza to, że teoria względności Alberta Einsteina z 1905 roku pozostaje niepodważona.

We wrześniu 2011 roku naukowcy z CERN ogłosili, że wysłane do laboratorium oddalonego o 732 kilometrów wiązki neutrin pokonały dystans szybciej niż światło. Eksperyment powtarzano, aby uzyskać średni wynik prędkości neutrin. Około 15 tysięcy razy - tak wielka była potrzeba upewnienia się, zanim ktokolwiek odważyłby się podważyć jedną z fundamentalnych zasad nauki.

I, mimo że długo nie znajdowano alternatywnego wyjaśnienia dla rzekomo niezwykłej prędkości neutrin, zdecydowana większość fizyków na świecie pozostawała sceptyczna wobec "odkrycia". Zgodnie z teorią Einsteina, prędkość światła jest we Wszechświecie nieprzekraczalna. Na założeniu, że nic nie może jej przekroczyć, opiera się większość współczesnych teorii fizycznych.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Zobacz więcej na temat: NAUKA CERN gps komputery
Czytaj także

Naukowcy zbici z tropu. Albert Einstein się mylił?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:44
W trakcie doświadczeń w ośrodku badawczym CERN neutrina, czyli elementarne cząstki, poruszały się szybciej niż światło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cząstki w Wielkim Zderzaczu Hadronów przyspieszają

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 18:57
Europejscy naukowcy chcą zwiększyć moc Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jest to potrzebne, by odpowiedzieć na najbardziej palące pytania współczesnej fizyki.
rozwiń zwiń