Nauka

Perseidy wkrótce na niebie!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 15:46
W najbliższych dniach na niebie można będzie obserwować pierwsze meteory ze znanego roju Perseidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Perseidy wkrótce na niebie
Foto: Glow Images/East News

- O aktywności roju Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swą sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on bowiem aktywny podczas ciepłych i pogodnych wakacyjnych nocy - przypomniał astronom.

Kalendarze astronomiczne podają, że aktywność Perseidów rozpoczyna się 17 lipca i kończy 24 sierpnia. W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

- Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. Nie należy przy tym spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej - radził astronom.

Poinformował przy tym, że w tym roku astronomowie spodziewają się maksimum Perseidów 12 sierpnia w godz. od 20.15 do 22.45.

pp/PAP

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA NAUKA astronomia
Czytaj także

Nowe księżyce Plutona zostały ochrzczone. Na niebie pojawiły się Cerber i Styks

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 16:57
W wyniku ogólnoświatowego plebiscytu internetowego wybrano imiona dla dwóch nowych księżyców Plutona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SETI, czyli poszukiwania pozaziemskich cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:14
Brytyjscy naukowcy połączyli siły i wspólnie zaczynają szukać sygnałów pozaziemskich cywilizacji. Do współpracy zapraszają także amatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Promieniowanie przeszkodą w drodze na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 06:24
Podczas lotu na Marsa astronauci otrzymaliby dawkę promieniowania powyżej norm. Zagrożenie byłoby mniejsze, gdyby podróż na Czerwoną Planetę trwała nie miesiące, a tygodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto pozasłoneczną planetę, która przypomina Ziemię!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 20:12
Naukowcy po raz pierwszy w historii określili prawdziwy kolor planety pozasłonecznej. Planeta ta, podobnie jak Ziemia, jest niebieska.
rozwiń zwiń