Nauka

W szponach smogu. Jak wygrać nierówną walkę?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 21:02
- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje problemy nie tylko u tych, którzy nim oddychają. Szkodzi także płodom i wpływa na to, co się będzie działo z dzieckiem po urodzeniu - ostrzega lekarz Piotr Dąbrowiecki.
Audio
  • Piotr Dąbrowiecki wyjaśnia, jak smog wpływa na nasze zdrowie (Eureka/ Jedynka)
Widok z kopca Krakusa na kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił 31 stycznia alarm smogowy dla Krakowa w związku z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10, który wynosi 300 mikrogramówm. sześc.
Widok z kopca Krakusa na kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił 31 stycznia alarm smogowy dla Krakowa w związku z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10, który wynosi 300 mikrogramów/m. sześc.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Monitoring powietrza w Europie wskazuje na to, że w Polsce oddychamy powietrzem, które ma jedną z najgorszych jakości na kontynencie. Cząstki zawarte w atmosferze wpływają nie tylko na nasz układ oddechowy, ale również krążenia i ma wpływ na rozwój nienarodzonych dzieci. - Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza ewidentnie wiąże się ze skróceniem życia człowieka - podkreśla Piotr Dąbrowiecki.

Zanieczyszczone powietrze zawiera tlenki azotu i tlenki siarki, ozon, cząstki stałe jak np. PM10, PM 2.5. Ostatnie z elementów są niewidoczne dla oka, a ich mały rozmiar ułatwia im wniknięcie w głąb ludzkiego organizmu. W niektórych przypadkach mogą one doprowadzić do śmierci.

W programie mówimy o tym, jak organizm broni się przed chorobami spowodowanymi smogiem, jakie objawy powinny obudzić naszą czujność i które badania powinniśmy wykonać, by sprawdzić, jak smog wpływa na nasze zdrowie. Czy noszenie maski chroni nas przed szkodliwym pyłem? Jak możemy się bronić przed smogiem?

***

Audycja: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Piotr Dąbrowiecki (specjalista chorób wewnętrznych i alergologii z Wojskowego Instytutu Medycznego)

Data: 2.02.2017

Godzina: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Smog, klimatyzacja i komputer - wrogowie oczu!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:10
- Środowisko, w którym na co dzień funkcjonujmy, nie jest fizjologiczne dla powierzchni oka. A z wiekiem coraz mniej prawidłowe są warstwy filmu łzowego - mówi dr Anna M. Ambroziak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problem, który dotyczy nas wszystkich. Jak walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 17:24
- Nasze miasta rosną i wzrastają emisje zanieczyszczeń. Dawniej palono suchym drewnem, a dziś problemem staje się opalanie tanim węglem czy innymi paliwami, które dają efekt smogowy - mówi dr Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarz: wdychanie smogu może powodować raka

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:10
- Są badania, które potwierdzają, że zanieczyszczenie środowiska odpowiada za 30 proc. nowotworów - alarmuje dr Józef Haczyński, internista.
rozwiń zwiń