Nauka

Trudne relacje ptaków i ssaków. Czy żubr może zaprzyjaźnić się z wroną?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:44
Wzajemne relacje ptaków i ssaków pokazują, że nie zawsze duży może więcej. Zdarza się, że to rybitwa przegoni lisa. Czasem też bizon z przyjemnością przewiezie na swym grzbiecie kawkę. Dr Andrzej Kruszewicz wyjaśnia na czym polegają relacje między gatunkami. 
Audio
  • Co ptaki mogą zaoferować ssakom? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Ptaki i ssaki potrafią znaleźć wspólny język
Ptaki i ssaki potrafią znaleźć wspólny językFoto: Shutterstock.com

Kontakty ptaków i ssaków nie zawsze są proste. Nie znaczy to wcale, że zawsze górą są większe ssaki. Jak wyjaśnia dr Kruszewicz, to czy ktoś jest duży, czy mały, siedzi w głowie. Dodaje, że ptaki, zwłaszcza w grupie, potrafią skutecznie zaatakować znacznie większe zwierzę.

Jednak wzajemne relacje nie zawsze są chłodne. Ssaki potrafią tolerować ptaki, przyzwyczajają się do ich towarzystwa i potrafią znaleźć wspólne interesy. Na czym może polegać taka międzygatunkowa symbioza? O tym mówiliśmy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 24.02.2017
Godzina emisji:
6.51

bk/mk

Czytaj także

Ptaki tworzą między sobą koalicje. Po co?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 16:30
Ptaki tworzą zarówno koalicje doraźne, jak i stałe. Te doraźne służą rozwiązaniu jakiegoś problemu. Stałe tworzą np. ptaki krukowate. - Gdy pojawia się sygnał, że jest coś do jedzenia, to potrafią się zebrać wszystkie kruki z jednej puszczy - mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń