Kultura

Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 16:03
W światowej i polskiej kulturze w minionym roku działo się wiele. Były bezsprzeczne sukcesy, bywały też sytuacje zdumiewające. Pożegnaliśmy również bardzo zasłużonych dla kinematografii twórców: Andrzeja Wajdę, Andrzeja Żuławskiego i Andrzeja Kondratiuka.
Audio
  • Podsumowanie 2016 roku w kulturze (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Przegląd najważniejszych wydarzeń 2016 roku w dziedzinie kultury zaczynamy od literatury. - Sienkiewicz wyzierający zewsząd, nowe tłumaczenie "Mistrza i Małgorzaty", kilka dobry debiutów, wydanie wszystkich dzieł Jeremiego Przybory i listów Wisławy Szymborskiej do ukochanego, śmierć Umberto Eco i Imre Kertésza, no i oczywiście Nobel dla Boba Dylana - w ten hasłowy sposób charakteryzuje miniony rok Magda Mikołajczuk, dziennikarka radiowej Jedynki.

A co ciekawego wydarzyło się przez ten czas w kinie? W roku 2016 weszły na ekrany filmy, które będziemy pamiętać. Nie mam tu wcale na myśli superprodukcji, jak "Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie", ale kameralne, przejmujące opowieści, które dowodzą, że kino wciąż jest żywe, świeże, ma coś ważnego do powiedzenia, i to nierzadko w nowy, niespotykany dotąd sposób - podkreśla Joanna Sławińska. Przykłady takich filmów to, zdaniem dziennikarki, m.in. "Syn Szawła", "Paterson" i "Ostania rodzina".

Z kolei o tym, co ciekawego działo się w minionym roku w sztuce opowiada w audycji prowadzący Michał Montowski i jego goście: Monika Rydiger (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie), prof. Piotr Krasny (Muzeum Narodowe w Krakowie), Joanna Kilian (Muzeum Narodowe w Warszawie) i Joanna Kordiak (Zachęta).

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 22.09

pg/gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Maria Skłodowska-Curie" - inne oblicze noblistki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 11:45
- Zależało nam na tym, żeby pokazać, że to nie była kobieta ikona, że miała też swoje pozanaukowe pasje i była namiętna - mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni tytułowej roli w filmie "Maria Skłodowska-Curie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

O fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci aktora

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 18:30
- Był prekursorem nowoczesnego stylu gry aktorskiej. Nikt wtedy tak nie grał (…) To co dotychczas się mówi o Zbyszku nie charakteryzuje jego intelektu - mówi Maria Chwalibóg, aktorka i szwagierka Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paterson" - film o miłości do drugiego człowieka i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 12:47
- Kino Jima Jarmuscha nie polega na akcji, tylko na dialogu, na portrecie bohatera lub bohaterów. Podobnie rzecz się ma w przypadku "Patersona", sympatycznej i spokojnej historii o poecie, a jednocześnie kierowcy autobusu miejskiego - mówi krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń