Polskie Radio
Section05
Anna Stempniak

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia książki

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa

Zbrodnia katyńska – fakty i białe plamy

Zbrodnia katyńska. Co wiemy, a czego jeszcze nie udało się ustalić? W programie udział wezmą – prof. Wojciech Materski z Zakładu Środkowo-Wschodniej i Badań Postsowieckich Instytutu Studiów Politycznych PAN, dr hab. Andrzej Zawistowski, historyk z SGH i Instytutu Pileckiego oraz Maciej Jastrzębski, dziennikarz Polskiego Radia, zbierający materiały o zbrodni katyńskiej w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Anna Stempniak historia Polski

Jaką misję wypełnia teatr? Karolina Kirsz: to nie tylko artyści, którzy wychodzą na scenę

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Polskie Centrum ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru. - Teatr jest medium, które jest zdolne wpływać na to, jak widzimy świat, jak go postrzegamy albo i wręcz jak go możemy zmieniać - mówi w radiowej Jedynce Karolina Kirsz, przewodnicząca Polskiego Centrum ITI. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Międzynarodowy Instytut Teatralny Międzynarodowy Dzień Teatru TEATR instytucje europejskie aktorzy Karolina Kirsz

"Julia Keilowa. Projektantka". Na czym polegał fenomen tej artystki?

Julia Keilowa była nie tylko polską projektantką, ale również rzeźbiarką. Tworzyła przedmioty codziennego użytku w stylu art déco, a artystyczne wykształcenie i doświadczenie rzeźbiarskie sprawiły, że wypracowała własny, wyrazisty styl. Od czwartku (21 marca) w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę zatytułowaną "Julia Keilowa. Projektantka". 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Muzeum Warszawy art déco rzeźba Julia Keilowa cukiernica Kula

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski Stanisław Herakliusz Lubomirski historia Polski